Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ÇİB Başkanı Ekinci: Asıl Sorun Kar Marjındaki Düşüş

ABD Ticaret Bakanlığı, Türk çelik sektörü aleyhine verdiği kararlara bir yenisini daha ekledi. Türk çelik sektörünün pazardaki payını engellemeye çalışan ABD’li yerli üreticilerin 2014 yılında Türkiye ve Güney Kore menşeli “hat boruları”na açtığı dava, anti-damping ve telafi edici vergi ile sonuçlandı.

yapı.com.tr
ÇİB Başkanı Ekinci: Asıl Sorun Kar Marjındaki Düşüş

Konuyla ilgili Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından yürütülen soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “ABD’li üreticiler eğer gerçekten zarar ediyorsa bunun nedeni ithal edilen çelik değildir. Söz konusu zarar; mevcut tesislerinin teknolojik yapısından, işletme zafiyetinden ve ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanıyor olabilir. Türk çelik sektörü olarak ABD çelik sektörüne herhangi bir zarar vermediğimizden eminiz. Beklentimiz son aşamada kararın uygulamaya konulmaması” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerli üreticiler, ABD Ticaret Bakanlığı’na 16 Ekim 2014 tarihinde Türkiye’nin yanı sıra Güney Kore menşeli “hat boruları” (line pipe) ithalatına karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmaları açılması için ABD Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunmuştu. Bakanlık, 06 Ekim 2015 tarihinde nihai kararını açıkladı. Karar neticesinde Türkiye’ye uygulanacak anti damping oranı 6,66 ile 22,95 arasında ve telafi edici vergi oranı ise 1,31 ile 152,20 arasında belirlendi.


ABD Ticaret Bakanlığı’nın yerli üreticiler lehine aldığı karara rağmen Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) nezdindeki soruşturmalar devam ediyor. Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun soruşturma sonunda iç piyasanın zarara uğramadığı yönünde karar vermesi durumunda vergiler yürürlüğe alınmayacak.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın söz konusu soruşturmalarda gösterdiği taraflı tutumu devam ettirdiğine dikkat çeken Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “ABD’li üreticiler kârlarında daralma olduğu zaman ve yüksek kâr elde etmek arzusuyla ihracatçı durumdaki ülkemizi suçlamayı tercih ediyorlar. ABD Ticaret Bakanlığı ise soruşturmanın altındaki sebepleri araştırma gereksinimi duymuyor ve yargılamayı adil bir şekilde yapmıyor. Yerli üreticilerin baskıları doğrultusunda yanlı bir tutum sergiliyor. Ancak bu dava dâhilinde gözden kaçırılmaması gereken en önemli konu; yaratılmaya çalışılan algının aksine ABD iç piyasasının ithal çelikten dolayı değil, yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı zarara uğradığıdır. Gerçekleri dile getirmeyen ABD’li üreticiler sürekli olarak Türk çelik üreticilerini suçluyor. Bu kararla birlikte ABD Türkiye’den ithal ettiği her türlü çelik boru mamulüne bir önlem uyguluyor olacak. Politik ve ekonomik müttefikimiz olarak gördüğümüz, 2014’de 4.3 milyar dolar ticaret açığı verdiğimiz ABD’nin bu yanlı tutumu endişe verici” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cib-baskani-ekinci-asil-sorun-kar-marjindaki-dusus-_135413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!