Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik İhracatı Yüzde 23 Eridi

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre çelik sektörü, Ocak-Eylül 2015 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.7 düşerek; 7,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

yapı.com.tr/AA
Çelik İhracatı Yüzde 23 Eridi

Çelik İhracatçıları Birliği, 2015 Ocak-Eylül dönemi ihracat verilerin açıkladı. Buna göre, Türkiye'nin çelik ihracatı dokuz ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla değer bazında yüzde 23,7 düşüşle 7,7 milyar dolara, miktar bazında ise yüzde 8,1 azalışla 12,2 milyon tona geriledi. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin 2015 yılı dokuz aydaki toplam çelik ihracatı ise değer bazında 9,2 milyar dolara, miktar bazında 12,8 milyon tona ulaştı.

Ocak-Eylül döneminde, miktarda 4 milyon 334 bin ton ihracatla Ortadoğu bölgesi liderliği sürdürüyor. Bu bölgeyi 2,1 milyon tonla Avrupa Birliği (AB), 1,9 milyon tonla Kuzey Amerika ve 1,5 milyon tonla Kuzey Afrika izledi.


Çelik sektöründe yılın dokuz ayında miktar bazında artışta ilk sıralarda yer alan ülkeler, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Kuveyt ve Cibuti oldu.  

Çelik İhracatçıları Birliğinin eylül ayı ihracat rakamları, hammadde ve ürün fiyatlarındaki durdurulamayan düşüşün etkisini de gözler önüne serdi. 2015 yılı Eylül ayında çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 30 düşüşle 762 milyon dolar olarak gerçekleşti. Miktar bazındaki çelik ihracatı ise yüzde 5 azalışla 1,34 milyon ton oldu.

"İhracatta kan kaybı durmuyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, son çeyreğe girdikleri bu günlerde ihracatta yaşadıkları kayıpların devam ettiğini belirtti. Dokuz aylık dönemde gerilemenin değerde yüzde 23,7, miktarda ise yüzde 8,1 olduğunu anımsatan Ekinci, sektörün yaşadığı sorunlara tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik sorunlar da eklenince ihracattaki kan kaybını durduramadıklarını aktardı.  

Çelik İhracatçıları Birliği olarak Türk çelik ihracatını tekrar canlandırabilmek ve olumsuz gidişata dur demek için yoğun bir çaba harcadıklarını dile getiren Ekinci, firmaları yeni pazarlar için hazırladıklarına dikkati çekti.

Ekinci, yılı bitirmeden ilk Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) heyetini İran ve Kuveyt'e göndermeyi planladıklarını kaydederek, en kısa zamanda yeni anlaşmalarla kayıpları bir nebze olsun telafi etmeyi ve yılı 16 milyon tonluk ihracatla kapatmayı hedeflediklerini de vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ihracati-yuzde-23-eridi_135358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!