Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ABD'de Türk Çelik Sektörüne Yönelik Baskılar Ağırlaşıyor!

ABD'li yerli üreticilerin Türk çelik sektörüne yönelik baskılarının ağırlaştığını söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ekinci, ABD Ticaret Bakanlığı'nın aralarında Türkiye'nin de olduğu 7 ülkeden ithal edilen sıcak yassı çelik ürününe yönelik soruşturma başlattığını söyledi

yapi.com.tr / AA
ABD'de Türk Çelik Sektörüne Yönelik Baskılar Ağırlaşıyor!

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, ABD Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye ile beraber 7 ülkeden ithal edilen sıcak yassı çelik ürününe yönelik soruşturma başlattığını açıkladı. Bu soruşturmanın, ABD'nin iç piyasasını ve kar marjlarını korumak amacıyla agresif bir şekilde haksız yere açtığı soruşturmalar serisinin sonuncusu olduğunu vurgulayan Ekinci, "ABD yerli üreticileri, Türkiye'nin yanı sıra Güney Kore, Brezilya menşeli 'sıcak yassı' ürününde bir telafi edici vergi ve yine aynı üründe Avustralya, Japonya, Hollanda, Birleşik Krallık, Güney Kore, Brezilya ve Türkiye'den yapılan ithalata yönelik bir anti-damping soruşturması başlatılması amacıyla ABD Ticaret Bakanlığı'na şikayette bulundu. Şikayetlerin incelenmesinin ardından, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC) 11 Ağustos'ta, ABD Ticaret Bakanlığı ise 1 Eylül'de incelemelerini başlattı" ifadelerini kullandı.

"Türk çelik sektörünün devlet teşviki almadığı ve damping yapmadığının görüleceğine eminiz"

Ekinci, ABD'li üreticilerin korumacı tutumlarının yanı sıra ABD Ticaret Bakanlığı'nın da son zamanlarda karşılaştığı politik baskılar sonucu geçmişin aksine taraflı bir tutum sergilemeye başladığını belirterek, şöyle devam etti:

"ABD Ticaret Bakanlığı ve ilgili diğer otoritelerin haksız gerekçeler ile ithalatı engellemek amacıyla yürüttükleri soruşturmalar bu durumu kanıtlar nitelikte. Dünya ticaretine yön vermede ve bu ticaretin adil bir biçimde yürütülmesinde sorumluluğu olduğu kabul edilen ABD makamlarının bu kararları yerli üreticilerin yoğun baskısı altında almış olması kabul edilemez bir durumdur. Son birkaç davada, ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaklaşımı konusunda şikayetlerimizi değişik platformlarda dile getirmeye çalıştık. ABD’li makamların Sıcak Yassı Soruşturmasında bahsettiğimiz taraflı tutumunu devam ettirmesi ve soruşturma sonucunda haksız gerekçelerle karar vermesi durumunda, bu soruşturmanın Dünya Ticaret Örgütü nezdinde incelenmesi için girişimlerde bulunmaktan çekinmeyeceğiz. İncelemeler doğru şekilde yürütüldüğü takdirde Türk çelik sektörünün devlet teşviki almadığı ve damping yapmadığının görüleceğine eminiz”.

Namık Ekinci,  ABD’nin adil olmayan biçimde açtığı bu soruşturmaların önüne geçilmesi ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmasının elzem olduğunun altını çizerek, “Bu soruşturmadan bizim gibi muzdarip olan tüm ülkelerle her zaman iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdde-turk-celik-sektorune-yonelik-baskilar-agirlasiyor_133857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!