Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Çiftçiyle Tarlasının Arasına Tren Girdi!

Tarım ve hayvancılığın yapıldığı bazı köylerden geçen Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, yöre halkının ekonomik ve toplumsal düzeninde çeşitli sorunlara yol açıyor.

yapi.com.tr
Çiftçiyle Tarlasının Arasına Tren Girdi!

Zaman Gazetesi'nden Muzaffer Salcıoğlu'nun haberine göre, yerleşim yeriyle tarla ve meraları birbirinden ayıran YHT, uygun üst ve alt geçitler yapılmadığı için köylüyü canından bezdirmiş durumda. Halk, hayvanlarını rayların diğer tarafına geçiremiyor, tarım araçlarını karşıya geçirirken büyük zorluklarla karşılaşıyor. İnşaat sırasında çıkarılan hafriyatların meralara dökülmesiyle de otlaklarda ciddi bir azalma olmuş. Konya’nın Kadınhanı ilçesinin Sarıkaya, Çayırbaşı ve Örnek köyü sakinleri, YHT’nin köylerinden geçmesiyle adeta tarla ve meralarından ayrı düşmüş.

YHT’nin Ankara-Konya hattı, yurdun önemli tarım ve hayvancılık alanlarından geçiyor. Söz konusu bölgede yöre halkının hayatını YHT’nin minimum seviyede etkilemesi için üst ve alt geçitler inşa edildi. Ancak bu geçitlerin hatalı yapılması nedeniyle halk ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

‘Hayvan ve insan geçişi yasaktır’

Sarıkaya ve Örnek köyleri yaklaşık beş yıldır tarla ve meralarından ayrı düşmüş. Köylüler, tarla ve meralarının yüzde 70’inin tren yolunun diğer tarafında kaldığını anlatıyor. Köyü, tren yolunun karşı tarafına bağlayan bir üst geçit yapılmış ancak bunu yalnızca motorlu taşıtlar kullanabiliyor. Jandarma, otoyol olduğu için davarların burayı kullanmasına izin vermiyor. Yayalar için kaldırımın bulunmaması  trafik kazalarına davetiye çıkarıyor. Köy halkının sözcüsü Mehmet Akbaş, sorunlarını anlatmak için üç yıldır çalmadık kapı bırakmamış. Köy halkı, üst geçidin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği genişlik standartlarına uygun yapılmadığını belirtiyor. Bu yüzden tarım makineleri geçişi sırasında yol tek şeride düşüyor ve karşı yönden gelen araçların yoldan geçişi mümkün olmuyor.

Üç köy, iki yayla ve meraların ortasından geçen tren hattında yaya ve hayvanlar için bir alt geçit yapılmış ancak yer seviyesinin oldukça altında kalması sonucu yağmur sularıyla dolan geçitte su seviyesi zaman zaman iki metreyi buluyor. Hal böyle olunca Devlet Demiryolları alt geçidin üstüne fıkraları aratmayan bir levha asmış: “Dikkat! Su geçişi için yapılmıştır, canlıların ve hayvanların geçmesi yasaktır.” Köylüler, kendilerine alt geçit olarak yapılan bir yerin ‘su geçişi’ olarak değiştirilmesini, köylüyle alay edilme olarak yorumluyor: “Su geçişi diye tabela asmışlar. Su nereye geçiyormuş? Bizim alt geçidimiz nerede?” Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Derviş Güven, yaşadıkları sıkıntıları şöyle özetliyor: “Alt geçitten geçmek yasak, üst geçitten geçmek yasak. Hayvanlarımızı nasıl karşıya geçireceğiz? Tarlamıza nasıl geçeceğiz?”

Yüksek Hızlı Tren hattının geçeceği güzergahta yapılan inşaat çalışmalarında çıkan hafriyatlar kimi yerlerde yasak olmasına rağmen meralara dökülmüş. Sarıkaya köyünün orta yerindeki yaklaşık 30 dekarlık meraya dökülen hafriyat ise ‘bu kadarına da pes’ dedirtiyor. Köylüler, binlerce ton hafriyatla köy ortasındaki meraya adeta bir tepe oluşturulduğundan yakınıyor.

ETİKETLER: YHT
http://www.yapi.com.tr/haberler/ciftciyle-tarlasinin-arasina-tren-girdi_118992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!