Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Japonya'nın Dikkat Çeken Yeni Tren Projesi

Ulaşım alanında dünyanın en gelişmiş teknolojilerini geliştiren Japonya, yeni tren projesiyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

yapi.com.tr
Japonya'nın Dikkat Çeken Yeni Tren Projesi

‘Maglev’ adındaki raysız sistemle çalışan tren yere temas etmeden manyetik alanla havada duruyor. 90 milyar dolar harcanacak projede 500 kilometre hıza ulaşılabilecek. Tokyo ile Osaka arasındaki ulaşımı sağlayacak manyetik tren teknolojisi, 2 saat süren yolculuğu yaklaşık 1 saate kadar düşürecek.

Japonya’da devreye alınacak trenler, raylı sistemin aksine bir kanalda hareket edecek. Bu kanalın alt, sol ve sağ bölümlerindeyse treni havada tutacak güçte manyetik alan yaratan bobinler bulunuyor. Trendeki güç ünitesi, bobinlerle etkileşime geçerek bir manyetik alan oluşturulmasını sağlıyor. Böylece ortaya çıkan gücün kontrol edilerek trenin havada ilerilemesi sağlıyor. Yaklaşık 10 cm kadar havada kalan tren böylecek 500 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.

Güç gösterisi

Proje Tokyo ile Osaka arasında hayata geçecek. Dünyadaki ilk hızlı tren projesi 1964’te yapan Japonya, bunu 2. Dünya Savaşı sonrası ekonomi gücü olarak göstermişti. Projenin Japonya Shinzo Abe hükümetinden son onayı bu yıl alması, inşaatın 2015’te başlaması bekleniyor. Abe, bu trenlerin Japonya’nın gelecekteki ihracatı olacağını söylüyor. Bu teknolojiyi ABD Başkanı Barack Obama’ya sunan Abe, New York-Washington arasındaki tren mesafesini 1 saate düşürmeyi önermişti. Ayrıca Central Japan Railway ise yeni hattın şu anda yılda 143 milyon yolcu taşıyan Tokyo-Osaka hızlı tren hattından 72 milyon yeni yolcuyu çekeceğini öngörüyor.

İşte Japonların raysız tren projesi

1)BOBİN

Bobinler hareket kanalının sağ, sol ve alt tarafında bulunuyor.

2)HAVAYA KALDIRMA SİSTEMİ

Tren üzerindeki dev mıknatıslar, bobinlerle tren arasında bir manyentik bir alan yaratıyor. Bu da trenin havada kalmasını sağlıyor. Trenin ilerlemesi için ise bu manyetik alan kullanılıyor.

3)İTME SİSTEMİ

Mıknatıslarla bobinler arasındaki manyetik alan zıtlaştırılarak güç üretiliyor. Ortaya çıkan bu güç ile trenin ileriye doğru hareket etmesi ve 500 kilometre hıza kadar çıkması sağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonyanin-dikkat-ceken-yeni-tren-projesi_122507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!