Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

5 Yılda 2 Bin 500 Kilometre YHT Hattı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 5 yıl içinde en az 2 bin 500 kilometre hızlı tren hattı yapacaklarını, Türkiye’nin 37 milyon nüfusunu barındıran 14 şehrini hızlı trenle buluşturacaklarını söyledi.

yapi.com.tr/AA
5 Yılda 2 Bin 500 Kilometre YHT Hattı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 5 yıl içinde en az 2 bin 500 kilometre hızlı tren hattı yapacaklarını belirterek, “Türkiye’nin 37 milyon nüfusunu barındıran 14 şehrini birbiriyle hızlı trenle buluşturmuş olacağız” dedi. “Demiryolu Sektöründe UYS ve VOC-TEST Merkezi Kurulması Projesi” kapanış toplantısı, Ankara Garı’nda gerçekleştirildi.

Nesilden nesile sürecek

Bakan Yıldırım, demiryollarında geçmişten gelen birikmiş sorunları ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Yıldırım, demiryollarında da hizmet kalitesini insanın belirlediğini söyledi. Yıldırım, “Biz de bunu benimsedik. İnsana yatırım geleceğe yatırımdır, insana yatırım ülkeye yapılan en büyük yatırımdır. Aldığımız raylar, lokomotifler, trenler, binalar hepsinin ömrü belli. Ama insana yaptığımız yatırım ilelebet nesilden nesile sürecek yatırımdır” diye konuştu.

Büyük maliyetler oluştu

Test ve sertifikasyon konusunda Türkiye’nin büyük maliyetlerle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Yıldırım, demiryolu hattının açılması için test süreçlerinin tamamlanması gerektiğini hatırlattı.  Bakan Yıldırım, “Aylarca geliyor gidiyor, test yapıyor. Adamların önünde yalvar yakar ‘ne olur hattı açacağız’ diyorsunuz. Neredeyse hattı yaptığınız süre kadar sertifikasyon için adamın emdiği sütü burnundan getiriyorlar” ifadesini kullandı.

Artık teker döndü

Demiryollarının serbestleştirildiğini anımsatan Yıldırım, “Önümüzdeki 5 yıl içinde en az 2 bin 500 kilometre hızlı tren hattı yapacağız. Türkiye’nin 37 milyon nüfusunu barındıran 14 şehrini birbiriyle hızlı trenle buluşturmuş olacağız. Artık teker döndü, ivme artmaya başladı. Bundan sonra kim istese de durduramaz. Çünkü artık en fazla demiryolcular inanıyor. Milletimiz ezelden beri demiryollarına tutkun, sevdalı. Demiryolları hizmet de edemese yine sahip çıkıyor. Çünkü demiryolları bu ülkenin bağımsızlığının sembolü haline gelmiş. Yılların ihmalini 10 yıl içerisinde ortadan kaldırmak mümkün olmadı ama yokuşu aştık” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-yilda-2-bin-500-kilometre-yht-hatti_109875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!