Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çılgın Proje Konyaaltı Sahili’ni Yok Edecek!

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Boğaçayı Projesinin Konyaaltı Sahili’ni yok edeceği belirtildi.

yapi.com.tr
Çılgın Proje Konyaaltı Sahili’ni Yok Edecek!

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde, Boğaçayı üzerinde uygulamaya konulan ‘Boğaçayı Projesi’, üç yıldır kentin gündeminden düşmüyor. Evrensel'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Boğaçayı Projesi’nde ilk etap çalışmalarına başlandı. Ancak denizi nehir yatağından 750 metre içeriye alarak kanal oluşturmayı amaçlayan projenin, kentin içme suyunun bir bölümünü karşılayan su kaynaklarının koruma bölgesinde uygulandığı ortaya çıktı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, iyi kalitedeki Boğaçayı kuyularından Antalya’ya halen saniyede 420 litre içme suyu verildiğini belirterek, “Deniz suyu, tatlı suya göre daha yoğundur. Bu farktan dolayı deniz suyu tatlı suyu itecek. Dolayısıyla o bölgedeki tatlı suyun yerni tuzlu su almaya başlayacak. Tuzlu su ilk önce bu içme suyu kuyularının olduğu bölgeye yönelecek. Dolayısıyla biz bu kuyuları en kısa süre içerisinde kaybedeceğiz. 1975 yılındaki uydu görüntüleriyle günümüzün uydu görüntülerini karşılaştırdığımızda, Boğaçayı’nın denize ulaştığı alanın batı tarafından yaklaşık 50 metre, doğu tarafında ise 85 metrelik bir kıyı kaybı olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi Boğaçayı Projesi yapıldığında dere yatağından hiç malzeme gelmeyecek ve Konyaaltı Sahili yok olacak. Bu anlamıyla da sahil halktan koparılmış olacak. Belki halk denizi görecek ama denize girebileceği bir kumsalı kalmayacak” diye konuştu.

‘Yasalara karşı suç işleniyor’

Boğaçayı Projesi’nin uygulanacağı alanın aynı zamanda yer altı suyu koruma alanı olduğunu anımsatan JMO Şube Başkanı Ali Keleş, şöyle konuştu: “2009 yılında DSİ 13. Bölge Müdürlüğü Antalya’nın yer altı ve yüzeydeki su kaynaklarıyla ilgili koruma alanlarını belirledi. Bu kararlar daha sonra Bakanlar Kurulu Kararıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Boğaçayı Kuyularının olduğu bölge ‘mutlak koruma alanı’ olarak ayrıldı. Mutlak koruma alanında su yapıları dışında hiç bir yapı yapılamaz. Bunun dışındaki ‘1. derece koruma alanı’nda da sınırlı ölçüde yapılaşma izni var. Örneğin bu alandan bir otoyol geçiremezsiniz. Boğaçayı Projesi gibi projeleri uygulayamazsınız. Resmi Gazete’de yayımlanan bir koruma alanı burası. Bana göre burada böyle bir proje uygulanması yasalara karşı açıkça suç işlemek anlamına geliyor."

‘Arazi toplanıyor’

Boğaçayı Projesi’nin emlak rantı yaratacağı iddialarına da değinen JMO Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, “Projeyle belirli bir kesime rant sağlanacak. Bu konuda tapu kayıtlarını incelemiş değiliz ama aldığımız duyumlar, bölgedeki arazilerin belirli çevrelerin elinde toplandığı yönünde. Aslında bu durum sadece Boğaçayı ile ilgili değil, çevre yolu, şehir hastanesi, demir yolu güzergahı gibi Antalya’da makro projelerin dillendirildiği yerlerde arazilerin toplandığı biliniyor. Bunu halk da dillendiriyor” dedi.

‘Bakanlıktan ÇED gerekli değildir raporu’

Projenin detayına bakıldığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projeye ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdiği görülüyor. Halktan gizlenen projenin ayrıntıları ihaleden sonra ortaya çıktı.  Denizin 750 metre içeriye sokulduğu ihale dosyası incelendikten sonra görüldü. Projede deniz içeriye sokulmayacak ve yat limanı yapılmayacaktı. 

‘Sahil halktan koparılacak’

Boğaçayı Projesi’nin, bu alanı halktan koparma projesi olduğunu öne süren Keleş, bölgede 1975 yılından itibaren açılan kum ocaklarının, Boğaçayı’nın denize taşıdığı kum ve çakıl gibi malzemeleri topladığını ve bununla birlikte sahilin çekilmeye başladığına işaret ederek, “Dolayısıyla Boğaçayı aşırı taşkın dönemleri haricinde denize malzeme taşımamaya başladı. Şimdi Boğaçayı Projesi yapıldığında dere yatağından hiç malzeme gelmeyecek ve Konyaaltı sahili yok olacak. Bu anlamıyla da sahil halktan koparılmış olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cilgin-proje-konyaalti-sahilini-yok-edecek_162147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!