Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Milyonluk Proje Kaderine Terk Edildi”

Çaldıran'daki Kaz Gölü sulak alanı kıyısında yapılan proje alanı çalışmaları 2013 yılında başlamıştı. 2014’te sonlanan proje şu anda bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden adeta savaş alanına dönüşmüş.

yapi.com.tr
“Milyonluk Proje Kaderine Terk Edildi”

2050 metrelik rakımıyla Türkiye'nin en yüksek yerleşimlerinden biri olan Van'ın Çaldıran ilçesi, bölgenin önemli sulak alanlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Kaz Gölü adıyla anılan sulak alan, hem yüzlerce kuş türüne hem de yöre halkının yetiştirdiği mandalara yaşam alanı sağlıyor. Çaldıran Kaymakamlığı, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) desteğiyle 2013 yılında kolları sıvadı. Projenin başlangıç sürecini, yapılan yatırımları ve bugün geldiği halini odatv’den Yusuf Yavuz kaleme aldı.


Yusuf Yavuz’un “Milyonluk Proje Savaş Alanına Döndü” başlıklı yazısından:

“Kaz Gölü’nü Turizme Açma Projesi İçin 1 Milyon 107 Bin TL Harcandı”
“Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Çaldıran Kaymakamlığı'nın birlikte hazırladığı "Kaz Gölünün Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi"nin inşaatına 2013 yılında başlandı. Karayolu ile sulak alanın kıyısında, yaklaşık 75 dekarlık arazide uygulanan proje için 1 milyon 107 bin TL bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 762 bin TL’lik kısmını DAKA karşılarken geri kalanını ise Van İl Özel İdaresi sağladı.

Kaz Gölü sulak alanı ve kuş cennetini tanıtmak ve alana ziyaretçi çekmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında alanda yaşayan su kuşları hakkında bilgilendirme tabelaları, kuş gözlem kulesi, balık havuzları, yürüyüş ve bisiklet parkurları, çocuk parkı, hayvanat bahçesi, piknik alanları, restoran ve kafeterya gibi üniteler inşa edildi.

Projenin inşaatı sürerken konuyla ilgili bir açıklama yapan dönemin Çaldıran Kaymakamı İbrahim Dündar, sorunların yerelde çözümünün kalkınmaya ivme kazandırdığını ve elde edilen sosyo-ekonomik kazanımların halk tarafından daha çok benimsendiğini gösterdiğini vurgulamıştı. (…..)

Dönemin Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci ise “Bu proje ile Çaldıranlıların çok önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bu proje ile Çaldıran, her yaştan Çaldıranlı hemşerilerimizin soluklanacakları, birlikte nitelikli zaman geçirerek sosyalleşecekleri güzel bir tesise sahip olacaktır” açıklamasında bulunmuştu. (.....)

Ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla proje alanına konulan tabelalar da tahribattan payını almış.

Milyonluk Proje Kaderine Terk Edildi
Ancak çalışmaları 2014 yılında tamamlanan milyonluk proje kısa süre içinde adeta harabeye döndü. Kaderine terk edilen proje alanında kuş gözlem kulesi, restoran ve tuvaletlerin camları kırılıp duvarları parçalanırken, piknik alanları da tahrip edildi. Bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden çöplüğe dönen proje alanının içler acısı haline tepki gösteren vatandaşlar yetkilileri bu konuda açıklama yapmaya davet etti. (…..)