Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çimento Sektörü İhracattaki Artışı Korumak için Destek Bekliyor

Türk çimento sanayi, 2020 yılının ilk 5 ayında ihracatını yüzde 33 artırdı. TÇMB Başkanı Dr. Tamer Saka, sektörün kazandığı ivmeyi koruması için desteklenmesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr
Çimento Sektörü İhracattaki Artışı Korumak için Destek Bekliyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB), Türk çimento sektörünün 2020 yılının 5 aylık ihracatı ile 2020 Ocak-Mart ayı üretim ve satış rakamlarını açıkladı. 2020 yılı Ocak-Mart döneminde Türk çimento sektörünün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %10,4’lük artışla 12,6 milyon tona çıktı. Yılın ilk üç ayında çimento sektörünün iç satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre 0.6’lık artışla 9 milyon tona yükseldi.

2020 yılının ilk 5 ayında ise sektörün toplam ihracat miktarı %33 oranında artarak 13 milyon ton gerçekleşti. İhracat geliri ise %16,7 artışla 447 milyon dolar oldu. Aynı dönemde çimento ihracatı % 34 aratarak 6,1 milyon tona, klinker ihracatı ise %32 artarak 6,9 milyon tona yükseldi. İhracat yapılan ülkelerede ilk 10 içindeki tüm ülkelerde artış kaydedilirken ihracat miktarı en çok artan ülke Ukrayna oldu. Bu ülkeyi Togo ve Romanya izledi.

 

 

İhracatta planlanın üzerinde görülen artışın uluslararası rekabette umut verici olduğunu belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Sektör olarak yılın ilk döneminde pandemi nedeniyle iç pazarda daralma yaşamazken, ihracatta yılın ilk 5 ayında iyi bir performans sergiledik. Planlananın üzerinde görmüş olduğumuz bu artış uluslararası rekabette umut verici. Sektörün uluslararası rekabette kazandığı ivmeyi koruyarak ülkemize döviz girdisi ve istihdam güvencesi sağlamaya devam etmesi için ekonomik önlemlerle desteklenmesi önemli.

2019 yılında Vietnam’dan sonra dünyanın en büyük ikinci çimento ve klinker ihracatçısı olarak Avrupa’nın birinci, dünyanın 6’ncı büyük üreticisi konumundayız. Yılın ilk yarısındaki ihracat performansının bütün yıla yayılması durumunda sektörümüz ihracatta birinci sıraya çıkabilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-sektoru-ihracattaki-artisi-korumak-icin-destek-bekliyor_180369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!