Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÇİMSA Yeni Beyaz Çimento Ürünleri ile 'Değer' Yaratacak

ÇİMSA, ileri teknoloji kullanarak geliştirdiği dünyanın ilk 'antibakteriyel beyaz çimento'sunu ve Türkiye’nin ilk 'kendini ve çevreyi temizleyen beyaz çimento'sunu, bu yıl 36.'sı gerçekleştirilen Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da görücüye çıkardı.

ÇİMSA Yeni Beyaz Çimento Ürünleri ile 'Değer' Yaratacak

Bu yıl 40. yılını kutlayan Çimsa'nın en önemli özelliğinin yenilikçilik olduğunu vurgulayan ÇİMSA Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, 2000 yılında hizmete açılan ve sektörde bir ilk olan Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde geliştirilen yeni ürünleri ile pazardaki konumlarını güçlendireceklerini açıkladı. İstanbul Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim dalı ile birlikte 2,5 yıllık yoğun bir çalışma sonucu geliştirdikleri yeni nesil ürün 'antibakteriyel beyaz çimento'nun kullanıldığı alanlarda bakteri üremesine izin vermediğini kaydeden Hacıkamiloğlu, hijyenin en önemli gerekliliklerden biri olduğu okul ve hastane yapılarından derz dolgusu olarak ıslak hacimlere, havuzlardan tavuk ve besi çiftliklerine kadar geniş bir kullanım alanında yoğun talep görmesini beklediklerini söyledi. 'Kendini ve çevreyi temizleyen beyaz çimento'nun ise özellikle cephe uygulamalarında tercih edileceğini ifade eden Hacıkamiloğlu, söz konusu ürünle daha önceden bilinen bir teknolojinin ilk kez 'beyaz çimento'ya uygulandığını aktardı.

Türkiye'de beyaz çimento pazarı çok küçük

1 milyon tonluk üretim kapasitelerinin yüzde 80'ini 50'den fazla ülkeye ihraç ettiklerini anımsatan Hacıkamiloğlu, Türkiye'de beyaz çimento pazarının hala çok küçük olduğunu vurgulayarak, "Aslında şu anki durumun en az 3 katı büyüklükte olmalı. Bu yeni ürünlerin pazarı büyüteceğini düşünüyoruz" diye konuştu. Hacıkamiloğlu, ürün portföylerindeki özellikli ürünlerin oranını ikili hanelere çıkarma hadeflerinden de bahsederek, ihracatta değer yaratmanın yolunun da katma değeri yüksek özellikli ürünler geliştirmekten geçtiğini sözlerine ekledi.

Antibakteriyel Beyaz Çimento bakterilere karşı koruma sağlıyor

Sektörde bir devrim niteliği taşıyan Antibakteriyel Beyaz Çimento; yosun, bakteri ve virüslere karşı ilgili malzemelere anti bakteriyel özellik kazandırırken, yapısında bulunan etken maddenin çimentolu sistemler içerisinde homojen dağılması ile elde edilen ürünün uzun süre boyunca mikroorganizmalara karşı etkinliğini korumasını sağlıyor. Tüm yaşam alanlarında derz aralarının anti bakteriyel beyaz çimento esaslı derz dolgusu ile doldurulması,  süs ve yüzme havuzlarının anti bakteriyel özelliğe sahip çimento esaslı malzemeler ile kaplanması, dekoratif sıva uygulamalarında anti bakteriyel beyaz çimento kullanılması ile iç ve dış mekanlarda hijyen sağlanıyor. Ürünün karo imalatlarında kullanılmasıyla birlikte hastane, okul, kesimhane gibi hijyen ihtiyacının ön planda olduğu her ortamda yüksek koruma elde ediliyor.

Nanoteknoloji ile hem kendini hem çevreyi temizliyor

İleri teknoloji kullanarak geliştirilen  ‘Kendini ve Çevreyi Temizleyen Beyaz Çimento’ sahip olduğu üstün özellikler ile çimentolu sistemlere organik kirliliklere karşı kendini ve çevreyi temizleme gücü katıyor. Üretiminde kullanılan nano ajanlar güneş ışığı ile temas ettiğinde çimentonun foto katalitik özelliği aktif hale geliyor ve bu çimento ile üretilen ürünler hem kendi dış yüzeylerini hem de çevreyi temizliyor. Bu sayede çimento esaslı yer kaplamaları, dış cephe panelleri, kültür taşları, son kat dekoratif sıva uygulamaları gibi beyaz çimentonun temel kulanım alanları, uzun süreli kendini ve çevreyi temizleme özelliği kazanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimsa-yeni-beyaz-cimento-urunleri-ile-deger-yaratacak_107807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!