Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin 2015 Sonuna Kadar %7 ile 7,5 Arasında Büyüyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Çin ekonomisinin 2015 sonuna kadar yüzde 7 ile 7,5 arasında büyüme kaydedeceğini belirtti. Fitch'in resmi sitesindeki açıklamaya göre, Fitch, vergiye tabi olan Çin şirket portföyünün, makroekonomik verilerdeki dalgalanmalara karşın iyi durumda kalmasını bekliyor.

yapi.com.tr / AA
Çin 2015 Sonuna Kadar %7 ile 7,5 Arasında Büyüyecek

Çin ekonomisinin 2015 sonuna kadar yüzde 7 ile 7,5 arasında büyümesinin beklendiği bildirilen Fitch açıklamasında, tüketimle gayrimenkul ve altyapı projelerinin uzun vadede ekonomik büyümeye yardımcı olamayacağı ifade edildi.

"Fitch, Çin finansal piyasalarındaki sıkı likidite kombinasyonu, hükümetin şimdiye kadar herhangi bir yeni uyarıcı önlem almayı reddetmesi ve zayıf makroekonomik veriler olmasına rağmen, Çin'de yeniden dengelenme sürecinin, uzun vadede yavaş ve düzensiz bir şekilde olacağını, dolayısıyla yatırım faaliyetlerinin kısa dönemde önemini koruyacağını öngörüyor" denilen açıklamada, Çin ekonomisinin 2015 sonuna kadar yüzde 7 ya da yukarısında büyümeye devam edeceği; yeniden dengelenme sürecinin, işgücü piyasasındaki mevcut olumlu dinamikler tarafından destekleneceği ve işgücü piyasasındaki talebin, arzı aşmayacak şekilde süreceğine işaret edildi.

Kentleşmenin büyümeye etkileri

Fitch, uzun vadede kentleşmenin iki açıdan ekonomik dengelenme sürecine yardımcı olacağını kaydederken, bunların yüksek katma değerli mal ve hizmetlere daha fazla talep ve kente uzak bölgelerde yer alan ve kirlenmeye neden olan ağır sanayi endüstrisindeki personel sayısını kademeli bir şekilde azaltmak olduğunu aktardı. Çin konut satışlarındaki büyüme yavaşlamasının, ekonomik büyümedeki zayıflamaya yönelik etki oluşturduğunu aktaran Fitch, buna karşın uzun vadeli sözleşmeli satış büyümesinin, güçlü konut talepleriyle destekleneceğini belirtti.

Fitch açıklamasında, Çin'deki bu olumsuzluklara karşın, bunların kısa vadeli etkilerinin geçici olduğu ve bunların üç çeyrekten fazla devam etmeyeceğine inanıldığı değerlendirmesi yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-2015-sonuna-kadar-7-ile-7-5-arasinda-buyuyecek_110865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!