Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin Kanal Açıyor!

Çin, dünya ticaretinde önemli bir ağırlığı olan Panama Kanalı’na alternatif bir kanal açma projesini uygulama kararını aldı...

yapi.com.tr
Çin Kanal Açıyor!

Çin uluslararası ticaret yollarında bir alternatif yaratmak için 40 milyar dolar harcayacak. Panama Kanalı’ndan 3 kat daha uzun olacak kanalın yapımına tepkiler olduğu ifade edildi. Projeye karşı çıkan çevreciler Nikaragua’nın temel su kaynağı olan göllerin ortadan kalkacağını belirtiyor. Gemicilik uzmanları, Panama Kanalı’nı kullanmanın yol avantajı açısından çok daha makul olduğunu söylüyor. Projeyi üstlenecek olan HKND grup konu ile ilgili olarak açıklama yapmadı. Nikaragua hükümeti ise açıklamasında "proje bölge halkına iş sağlayacak" dedi.

123 kilometre daha uzun

Nikaragua’nın rakip olmaya çalıştığı Panama Kanalı 1914 yılında ABD tarafından yapıldı. Maliyeti o dönemde 375 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 2011’de 6.6 milyon konteynır kanaldan geçti. Kanal, okyanus ötesi sefere çıkan gemiler için büyük bir zaman ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Toplam uzunluğu 77.1 kilometre. Nikaragua’da yapılacak kanalın uzunluğunu ise yaklaşık 220 kilometre olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-kanal-aciyor_109800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!