Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin 3,5 Milyon Avrupalı'yı İşsiz Bırakabilir!

Ekonomi Politikaları Enstitüsü'nün araştırmasına göre, AB'nin Çin'e serbest piyasa statüsü tanıması durumunda Birlik'te yaklaşık 3,5 milyon kişi işsiz kalabilir

yapi.com.tr / AA
Çin 3,5 Milyon Avrupalı'yı İşsiz Bırakabilir!

Ekonomi Politikaları Enstitüsü'nün araştırmasına göre Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'e 'serbest piyasa statüsü' tanıması durumunda Birlik'te yaklaşık 3,5 milyon kişinin işsiz kalacağı öngörülüyor.

Çin'e serbest piyasa statüsü verilmesiyle AB'nin bu ülkeye uygulayabileceği gümrük vergilerinin zorunlu olarak azalacağına dikkati çeken çalışmada, bu durumda Çinli firmaların ucuz ürünlerle Avrupa piyasalarını ele geçireceği kaydedildi. Araştırmada, AB firmalarının, Çin ürünleriyle maliyet ve fiyat açısından rekabet edemeyeceği belirtilerek, Çin'e sağlanacak serbest piyasa statüsünün yıllık maliyetinin 228 milyar avroyu bulabileceği, bunun da AB milli gelirinde yüzde 2 düşüşe sebep olacağı vurgulandı.

Bu durumdan en fazla sanayi sektörünün etkileneceğini öngören araştırmada, özellikle tekstil ve giyim sektöründe çalışan 1,5 milyon kişinin işsiz kalabileceği ifade edildi. Çalışmada, bilgisayar, elektronik, mobilya ve demir-çelik sektörlerinin de Çin'e serbest piyasa statüsü tanınmasından zarar göreceği, Almanya'da 639 bin, İtalya'da 416 bin, İngiltere'de 386 bin ve Fransa'da 366 bin çalışanın risk altında kalacağı tespitine yer verildi.

 Verilere göre, AB'nin Çin'den ithalatı son 15 yıldır önemli miktarda artıyor. Bu yıl sonunda da AB'nin Çin'den ithalatının yıllık 360 milyar avroya ulaşması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-3-5-milyon-avrupaliyi-issiz-birakabilir_134126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!