Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Boşta Gezen Genç’ Liginde Birinciyiz

‘Boşta Gezen Genç’ Liginde Birinciyiz

yapi.com.tr
‘Boşta Gezen Genç’ Liginde Birinciyiz

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, İŞKUR’un tespitlerine göre bu endişe uyandırıcı rakamda, kadınların işgücüne katılmamasının etkisi büyük.

İŞKUR için yapılan araştırma, genç işsizliğinin boyutlarını ortaya koydu. Kurumun ‘İstihdam’ adlı yayın organında yer alan araştırmaya göre, istihdamda ve eğitimde olmayan gençlerde (NEET) OECD birincisiyiz. İstihdamda ve eğitimde olmayan gençlerin durumuna yönelik resmi bir istatistik olmadığına da işaret edilen araştırmada şunlar kaydedildi:

“Türkiye, genç işsizliği oranları açısından OECD ve AB ortalamalarına yakın iken üye ülkeler arasında en yüksek NEET oranına sahip ülkedir. NEET oranı, erkekler için OECD ve AB ortalamalarına yakın bir değer alırken, kadınlarda görülen yüksek NEET oranı, genel oranın da yükselmesine neden olmaktadır. Gerek ülkemizde, gerekse OECD ülkelerinde 15-29 yaş aralığındaki NEET oranının, 15-24 yaş aralığındaki orandan daha yüksek olduğu görülmektedir. AB ve OECD ülkelerinde 2008 ekonomik krizinin NEET oranlarında yarattığı yaklaşık 2-3 puanlık artışın aksine ülkemizde 2008’den itibaren bu oranın azalma eğilimi de dikkat çekicidir.”

Büyük bir sorun

Okula ve işe gitmeyen gençler için saha çalışması yapılması gerektiği ifade edilen araştırmada, “Gençlerin çalışmaması ve eğitimlerine devam etmemesi durumu; nedenleri, sonuçları ve hedef kitle açısından genç işsizliğinden daha kapsamlı bir sorundur” denildi.

ETİKETLER: OECD İŞKUR
http://www.yapi.com.tr/haberler/bosta-gezen-genc-liginde-birinciyiz_143263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!