Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin Rekabeti Ar-Ge'yi de Vurdu

Alman güneş paneli üreticilerinin Çin merkezli şirketlerin rekabetine karşılık vermekte zorlanması, bu alanda araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüten Alman kurumlarına da olumsuz şekilde yansıyor.

yapi.com.tr
Çin Rekabeti Ar-Ge'yi de Vurdu

Freiburg'daki Güneş Enerjisi Araştırma Kurumu (ISE), Almanya'da güneş enerjisi alanında araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunan 70 kuruluş arasında ilk sırada anılıyor. ISE'de çalışan araştırmacıların ana hedefi, güneş panellerinin kalbi silisyum hücrelerinde verimin artırılması. Günümüzde bu verimin oranı yüzde 18 seviyesinde. Fraunhofer Güneş Enerjisi Araştırma Kurumu Fotovoltaik Bölümü Yöneticisi Ralf Preu, bunu yüzde 20 ve daha yukarıya çıkarmaya çalıştıklarını belirtiyor. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Preu, ilkelerini "verim seviyesi yukarı, malzeme giderleri aşağı!" şeklinde özetliyor:

"Solar panellerinin üretiminde hâlâ çok yoğun şekilde gümüş kullanılıyor. Araştırmalarımızın yoğunlaştığı belli başlı noktalardan biri bu. Gümüş yerine bakır ya da alüminyum kullanmaya çalışıyoruz."

Ar-Ge bütçelerine tırpan

Freiburg'daki Fraunhofer Güneş Enerjisi Araştırma Kurumu, araştırma-geliştirme faaliyetlerini sanayi ile uygulamalı olarak yapıyor. Araştırmacılar, Alman güneş paneli üreticileriyle yakın temas halinde çalışıyor. Ancak son aylarda peş peşe birçok Alman güneş paneli üreticisi iflasını açıkladı. Alman üreticiler, Çin merkezli şirketlerin rekabetine karşılık vermekte zorlanıyor. Şirketler Ar-Ge bütçelerini tırpanlıyor. Gelişme, Fraunhofer Güneş Enerjisi Araştırma Kurumu'nu yeni partnerler aramaya zorluyor:

"Fotovoltaik endüstrisinin kritik durumu, araştırma-geliştirme faaliyetlerimizin kalıcılığı açısından da yeni koşulları beraberinde getiriyor. Tesis ve malzeme üreticileriyle yakın şekilde çalışıyor, ama aynı zamanda kamu kaynaklarından da destek alıyoruz."

Çinli şirkete hayır

Fraunhofer Güneş Enerjisi Araştırma Kurumu Genel Müdürü Prof. Eicke Weber, bir Alman kuruluşu olarak Çinli şirketlerden gelen Ar-Ge taleplerine sıcak bakmadıklarını belirtiyor:

"Şimdiye kadar bize araştırma projesiyle gelen Çin şirketlerine şu cevabı verdik: Üretimini sadece Çin'de yaptıran bir şirket için düşük maliyetli güneş panelleri geliştirmeyeceğiz."

Fraunhofer Güneş Enerjisi Araştırma Kurumu yetkilileri, Alman vergi gelirleriyle finanse edilen araştırma faaliyetlerinin Alman ekonomisine artı değer katması ve yeni istihdam alanları açması gerektiğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-rekabeti-ar-geyi-de-vurdu_101259.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!