Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneş Enerjisinde Çin Tekeli

Yenilenebilir enerji rönesansından söz edildiği bir dönemde, bu branşta faaliyet gösteren şirketler iflas ediyor. Öncelikle ucuz Çin mallarının rekabet baskısı Avrupa ve Amerikan şirketlerine soğuk terler döktürüyor.

yapi.com.tr / AA
Güneş Enerjisinde Çin Tekeli

‘Enerji tiramollasına' rağmen güneş enerjisi branşı hayatta kalma mücadelesi veriyor. Solarworld adlı Alman fotovoltaik holdinginin yönetim kurulu başkanı Frank Asbeck, "Bir şirketin fırtınalı havada da yönetilip yönetilemeyeceği bu yıl belli olacak. Sakin havada herkes yelken basar" diyor. Bu sözler, yıllardır üzerinde güneşin batmadığı bu sanayi branşının ne kadar zor durumda olduğunu göstermeye yeter.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, ilkbaharda herkes, enerji politikasındaki sert dönüşten güneş enerjisi branşının kârlı çıkacağını söylüyordu. Ancak büyük paralar kazanmayı uman bir çok şirket kendini batmama mücadelesinin içinde buldu. Bunun nedeni ise güneş panellerini çok ucuza satabilen Çin şirketlerinin yoğun rekabet baskısı. ABD’de birçok şirket iflas etti. Almanya’da da Q-Cells, Conergy ve Solon gibi fotovoltaik branşının dev isimleri köşeye sıkışmaya başladı.

Damping rekabeti öldürüyor

Kriz Solarwold’u da vurdu. Amerikan piyasasında uğranılan kayıplar yüzünden bu Alman şirketi de yılın üçüncü çeyreğinde zarara girdi. Güneş modülü fiyatları yıl başından bu yana üçte bir oranında düştü. Alman güneş teknolojisi branşı sözcüsü Carsten Körnig son aylardaki ucuzluğun bu boyutlara varabileceğini tahmin etmediklerini söylüyor.

Çinli üretici oldukça rahat. Devlet teşvikleri sayesinde ucuz kredi bulmakta zorlanmıyor. Şirketlerin milyarlarca euroluk kredi limiti Avrupalı rakiplerine parmak ısırtıyor. Asbeck, Çin şirketlerinin bu avantajı arsızca kullandıklarını ve ürünlerini maliyetin altındaki fiyattan pazarlayarak rakiplerini piyasadan kovduklarını, belirtiyor. Solarworld'un patronuna göre, Çin şirketleri rakiplerini dize getirdikten sonra fiyatlarla istedikleri gibi oynayabilecek.

Solarworld şirketi, ticari dürüstlüğe aykırı davranıldığı gerekçesiyle ABD'de bir girişim başlattı. Batılı şirketler Çin malı güneş panellerinin ucuza satılmasını önlemek amacıyla cezai gümrük vergilerinin arttırılmasını istiyor. Bu yolla Çin'in piyasayı istila etmesinin önlenmesine çalışılıyor. Amerikan Enerji Bakanlığı'nın verilerine göre Çin şirketleri son altı yılda piyasa payını yüzde 6'dan yüzde 54'e çıkardı. Dünyanın en büyük on solar enerji şirketinden beşi Çin sermayesiyle çalışıyor.

İflaslar zinciri

Fiyat baskısı ABD'de daha da fazla. İflaslar birbirini izliyor. Stirling Energy, Evergreen Solar ve Spectrawatt gibi şirketler piyasadan silindi. Solyndra adlı şirket ise, Beyaz Saray'a kadar uzanan bir skandala kurban gitti. Amerikan yönetimi, hızla büyüyen Solyndra'nın 535 milyon dolarlık kredi kefaletini üstlenmiş ve Başkan Barack Obama çiçeği burnundaki şirketin Kaliforniya'daki gösterişli üretim tesislerini ziyaret etmişti. Aradan bir yıl geçmeden Solyndra iflas etti, bin 100 kişi işsiz kaldı. Şirketin, daha Obama'nın ziyaretinden önce iflas etmek üzere olduğuna dair iddialar Washington'u karıştırdı.

Güneş enerjisi branşının tek problem kaynağı Uzakdoğu rekabeti değil. Arz aşırı boyutlara varırken, güneş panellerine olan talep geriliyor. Yılın ikinci yarısında rüzgârın değişeceği umutları suya düştü. Küresel panel piyasasındaki büyüme oranı devede kulak kalırken, fiyatların düşmesi bile Almanya'daki panel satışlarının azalmasını önlemeye yetmedi. Euro bölgesindeki borç krizi yatırımcıyı ürkütüyor. Büyük güneş enerjisi projeleri için finansman kaynağı bulmak zorlaşıyor. Solar enerji branşını güneşli günlerin beklediği söylenemez.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisinde-cin-tekeli_89794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!