Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin, Rüzgâr Enerjisinde de Zirveye Oynuyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi basın ajanslarından Xinhua'nın verdiği bilgiye göre Çin, rüzgâr enerjisi üreten ülkeler arasında, ABD ve Almanya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Üretimin aynı tempoda devam edeceği varsayıldığında, 2012 başında Çin'in yerleşik kapasitede dünya birincisi dahi olabileceği öngörülüyor.

yapi.com.tr
1 Çin, Rüzgâr Enerjisinde de Zirveye Oynuyor

in Halk Cumhuriyeti'nin iki resmi basın ajansından biri olan Xinhua'nın verdiği bilgiye göre Çin, rüzgâr enerjisi üreten ülkeler arasında ABD ve Almanya'nın ardından üçüncü sırada yer alarak, İspanya'nın önüne geçmiş bulunuyor.

Çin resmi istatistiklerine göre, 2008 yılı sonu itibariyle rüzgâr enejisi üretiminde ABD 25.2 gigawatlık (GW) bir yerleşik kapasite (dünya kapasitesinin %20.8'i) ile boy gösterirken, Almanya 16.8 GW, Çin ise 12.2 GW'lık kapasiteler elde ettiler.

Küresel Rüzgâr Enerjisi Kurulu (Global Wind Energy Council - GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer geçtiğimiz ay (Aralık 2009) yaptığı açıklamada, konuya hacim ve ritim boyutlarından bakıldığında Çin'deki rüzgâr enerjisi gelişiminin dünyada bir eşi daha olmadığının altını çizdi. Sawyer konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün geçerli olan ritmi dikkate alırsak, 2011 sonu ila 2012 başında, yerleşik kapasite bağlamında Çin'in rüzgâr enerjisinde dünya birincisi olacağı söylenebilir."

Her ne kadar Çin, Aralık 2009'da Kophenag'da düzenlenen İklim Zirvesi'nde soğuk bir tavır sergilemiş olsa da, ülkede geçtiğimiz günlerde, dağıtım şirketlerini yenilenebilir enerjiden üretilen elektriği satın almaya zorunlu kılan yeni bir yasal düzenlemeye gidildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-ruzgar-enerjisinde-de-zirveye-oynuyor_75520.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Metrekare başına hesap yapılırsa Çinin ilk 3e gireceğini hiç tahmin etmiyorum. Almanya, Danimarka, İspanya gibi ülkelerde daha yaygın bu uygulamalar!... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!