Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin'de Beklentiler Tutmadı

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in 2013'ün ilk çeyreğinde, beklentilerden daha düşük oranda büyüme kaydettiği açıklandı. Ülkede Ocak ile Mart ayları arasında büyüme yüzde 7.7 oranında gerçekleşti. Uzmanlar, ülke ekonomisinin yüzde 8'e yakın bir oranda büyüme kaydedeceği öngörüsünde bulunuyordu.

yapi.com.tr
Çin'de Beklentiler Tutmadı

Çin yönetimi, ekonomik büyümenin 2012 yılında son 13 yılın en düşük düzeyine inmesi ardından büyümeye vurgu yapılmasını kararlaştırmıştı. Bugün açıklanan rakamlar, piyasanın beklentilerinden daha düşük olurken, ekonomik büyümenin geleceğine dair soruş işaretleri de arttı.

BBC Türkçe'nin haberine göre ülkede sanayi üretimi, Mart ayında geçen yıla göre yüzde 8.9 yükseldi. Bu konuda piyasanın beklentisi yüzde 10 düzeyinin tutturulmasıydı. Ülkede büyüme için kilit önemdeki sabit değerler yatırımları ise uzmanların yüzde 21 beklentisinin hemen altında, yüzde 20.9 olarak gerçekleşti.

Societe Generale'den Wei Yao, "Çin ekonomisi, ilk çeyrekte yumuşak bir büyüme momentumu sergiliyor ve tüm veriler ekonominin yavaş bir iyileşme içinde olduğunu gösteriyor" dedi.

Çin, geçen birkaç yıl içinde güçlü bir büyüme kaydetmek için ithalata ve yatırıma bağlı bir ekonomik model izledi. Ancak, ABD ve Avrupa gibi önemli piyasalarda talebin düşmesi nedeniyle, ihracat olumsuz etkileniyor. Çin, dünya toplam ekonomik çıktısının beşte birini üretiyor ve ülke ekonomisinde herhangi bir yavaşlama küresel ekonominin durumu açısından oldukça önemli görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinde-beklentiler-tutmadi_107343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!