Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Kazmalı Restorasyon!

'Çinileri Parçalamadık Vakıflar Bize Oyun Oynuyor'

Konya’da 720 yıllık Sahip Ata Külliyesi’nin restorasyonunda tarihî çinilerin kırılması olayının yankıları devam ediyor.

Zamanonya’da 720 yıllık Sahip Ata Külliyesi’nin restorasyonunda tarihî çinilerin kırılması olayının yankıları devam ediyor.

Gazetemizin dünkü nüshasında da duyurulan olayla ilgili olarak açıklama yapan restorasyon ihalesini alan şirket, Vakıflar Müdürlüğü’nü suçladı. Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç’in “Tekke restorasyonunda tarihî çinileri kırıp, yerine fayans döşemeye kalktılar” açıklamasının doğru olmadığını savunan Erdoğan Turizm İnşaat Ltd. Şti’nin ortaklarından Aşur Taştan, yaklaşık 10 gün önce külliyede restorasyon çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Taştan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelere bağlı kalarak çalışmaya külliyenin dışından başladıklarını ifade etti. Dış bölümün restorasyonunun bitmesinin ardından içeriye gireceklerini ve burada ihale şartnamesine göre sadece onarım yapacaklarını dile getiren Taştan, “Firma olarak sadece onarım yapacağımız için, iddia edilenin aksine hazır çinileri söküp yerine yenilerini takmamız, bize fayda değil, zarar getirir. Ayrıca biz henüz içeride çalışmaya başlamadık. Bize oyun oynadılar. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, kendi yaptığı hataları bize yüklemeye çalışıyor. Ancak biz bu oyunun altında kalmayacağız.” diye konuştu.

İşçilerini sürekli takip ettiğini belirten Taştan, külliyenin içini bile görmediklerini iddia etti. Yıllardır tarihî eserler üzerine çalışan bir firma olduklarını belirten Taştan, şöyle devam etti: “Anadoluhisarı ve Topkapı Sarayı gibi yerlerde restorasyon yaptık. Tarihî eserlerden ve nerede, ne yapılacağından iyi anlarız. Restorasyon işine başlamadan önce 150 koli çininin olduğunu söylüyorlardı. Bu tahribat ortaya çıktığında bu kadar çini nereye gitti? Ortada başka şeyler var ve kapatmaya çalışıyorlar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinileri-parcalamadik-vakiflar-bize-oyun-oynuyor_31233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!