Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazmalı Restorasyon!

Konya'da Selçuklu dönemine ait Sahip-Ata Külliyesi'ni 'restore eden' firmanın işçileri duvarlardaki 700 yıllık eşsiz çinileri kazmalarla parçalayarak yere indirdi.

Radikal/Özlem Doğanonya'da Selçuklu dönemine ait Sahip-Ata Külliyesi'ni 'restore eden' firmanın işçileri duvarlardaki 700 yıllık eşsiz çinileri kazmalarla parçalayarak yere indirdi.

Meram ilçesinde bulunan Selçuklu dönemine ait tarihi Sahip- Ata Külliyesi'nin çinileri cehaletin kurbanı oldu. Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu Gündağ Turizm İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'ne verilen külliyenin çinileri, işçiler tarafından kırıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, firma hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Vakıflar Genel Müdürvekili Ahmet Tanyolaç, külliyenin kırılmış çinilerini gösterirken gözyaşlarını tutamadı.

2 Haziran'da düzenlenen ihaleyle külliyenin dış ve iç duvarlarının restorasyonunu üstlenen firma 8 Temmuz 2005'te çalışmalara başladı. VakıflarBölge Müdürlüğü denetiminde yapılan restorasyon çalışmaları sürerken, 29 Temmuz'daişçiler vakıf yetkililerinin olmadığı bir sırada külliyenin çini duvarlarını yıkmaya başladı. Duvarlardaki çinilerin büyük bölümünü tahrip eden işçilerin yaptıkları, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ekiplerinin aynı gün öğleden sonra inceleme yapmak için külliyeye gittiklerinde ortaya çıktı. Çini duvarların yıkıldığı gören yetkililer, çalışmaları durdurdu.
Yapılan incelemde, Selçuklu dönemi çini sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı külliyenin kuzey bölümündeki iki altıgen formlu çini levhanın, batı bölümünde bulunan 10 metrekalik çini panonun ve güney bölümünde yer alan 9 metrekarelik altıgen çini pano ile 1.5 metrekarelik altıgen çini panonun tahrip edildiği belirlendi.

Vakıflar'dan suç duyurusu

Dün külliyede incelemelerde bulunan Vakıflar Genel Müdürvekili Ahmet Tanyolaç gözyaşlarını tutamadı. Tanyolaç, "Selçuklu döneminin en değerli çinilerinin tahribatından dolayı kurum olarak büyük üzüntü duymaktayız. Firmanın işine el koyduk ve firma hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çalışmalara en kısa sürede yeniden başlanarak tahrip edilen parçalar tekrar yerine konulacak. Eskisi gibi olmasa da yapıyı kurtarmak için
elimizden gelini yapacağız" dedi.

1258 yılında yapıldı

Selçuklu Veziri Sahip-Ata Fahreddin Ali tarafından mescid, türbe ve hamam olarak yaptırılan külliye, Larende Caddesi üzerinde bulunuyor. 1258 yılında tamamlanan külliyenin mimarı Abdullah oğul Kelük. İlk camiden bugüne sadece çinili mihrap ile çifte minarelerden biri ulaştı. Küllüyede yer alan türbedeki çiniler dönemin Selçuklu mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alıyor. 1276 yılında inşa edilen türbe, 1279 ve 1283 yıllarında yapılan eklemelerle bugünkü durumunu aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazmali-restorasyon_31131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!