Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çölün Ortasında Dev Petrol Tesisi İnşa Ediliyor

Suudi Arabistan'ın petrol üretim şirketi Aramco, çölün ortasında Hurais Bölgesi'nde ülkenin en büyük petrol üretim tesisini inşa ediyor. Önümüzdeki yılın haziran ayında üretime geçmesi beklenen tesisi 28 bin kişi inşa ediyor. 10 milyar dolardan fazlaya mal olması beklenen tesisi yapmak için işçiler, 50 dereceye ulaşan çöl sıcağında, kum

CNN Türk
Çölün Ortasında Dev Petrol Tesisi İnşa Ediliyor

Bütün dünyada petrol fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle tartışmalar sürerken, Suudi Arabistan'ın petrol üretim şirketi Aramco, çölün ortasında Hurais Bölgesi'nde ülkenin en büyük petrol üretim tesisini inşa ediyor. Önümüzdeki yılın haziran ayında üretime geçmesi beklenen tesisi 28 bin kişi inşa ediyor. 10 milyar dolardan fazlaya mal olması beklenen tesisi yapmak için işçiler, 50 dereceye ulaşan çöl sıcağında, kum fırtınalarının arasında tesisi bitirmek için büyük çaba harcıyor.

Aramco şirketi yetkilileri, ülkede bulunan yabancı gazetecilere Riyad-Dammam arasında bulunan ve en yakın yerleşim yerine 200 kilometre uzaklıkta çölün ortasında yer alan Hurais petrol çıkarma tesisini gezdirdi. Şirkete ait iki Boeing 737 uçağıyla çölün ortasında bulunan pompa istasyonundaki özel havalimanına götürülen gazeteciler, daha sonra 1 saatlik karayoluyla tesisin inşa edildiği bölgeye gitti.
 
Gazetecilere bilgi veren Aramco Başkan Yardımcısı Emin El Nasir, şirketlerinin 85'inci yılını kutladığını ve Hurais projesinin en önem verdikleri proje olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu proje için 10 milyar dolar harcıyoruz. Hatta sürekli artan malzeme fiyatları nedeniyle maliyetin biraz daha artacağını biliyoruz. Tesisi 2009 Haziran ayında üretime açmak istiyoruz. Burası devreye girdiğinde günde 1 milyon 200 bin varil petrol üretimi gerçekleştirilecek. İnşaatın yüzde 55'i tamamlandı. Proje Suudi Arabistan tarihinde insan eliyle yapılan en büyük projelerden biri. 28 bin kişi inşaat için çalışıyor. Amacımız Suudi Arabistan'ın üretim kapasitesini, 2009 yılının sonunda günlük 12 milyon varile çıkarmak. Aramco petrol piyasalarındaki en önemli oyunculardan biri. Dünyaya en kaliteli petrolü üretebilmek istiyoruz."

El Nasir, amaçlarının 2011 yılına 50 milyar petrol rezerviyle girmek olduğunu ve günlük olarak ürettikleri petrol kadar petrol bulmak amacıyla da her türlü çalışmayı yaptıklarını belirtti. Nasir, dünyada yaşanan üretim sorunlarına karşı da her zaman yedekleri bulunduğunu belirterek, "Günlük 1.5-2 milyon varil ham petrol rezervimiz var. Bunun gerektiği zamanlarda kullanıyoruz. Daha önce Körfez Savaşı'nda bu yedek kapasiteyi kullanmıştık" diye konuştu.

Aramco şirketi Halkla ilişkiler Müdürü Ziyad El Şiha ise, Riyad ile Dahran arasında güney doğuda çölün ortasında yeni bir kasaba doğduğunu belirtti.

Şiha, "Bu tesislerde çıkarılan ham petrol metan, etanol ve ağır gazlardan arındırılıyor. Özel tanklarda depolanıyor. Sonra da ülkenin batısından doğusuna uzanan günde 5 milyon varil petrol taşıyan boru hattına aktarılıyor. Şu anda tam kapasiteyle kullanılmasa da her an hazır. Pompalama istasyonlarında 3 tane Rolls Royse motor var. Gaz türbiniyle çalışan motorlarla pompalama yapılıyor" dedi.

Aramco yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Hurais petrol üretim tesisleri, Suudi Arabistan'ın bugüne kadarki en büyük projesi olma özelliğini taşıyor. Burada, Hurais ve hemen yanında yine çölde bulunan Abu Civan ve Mezalic bölgelerinde 420 petrol kuyusundan çıkarılacak olan ham petrol işlenecek.

Gerek üretimde kullanılan teknolojilerle, gerekse üretim kapasitesiyle büyük önem taşıyan tesisin, hemen yakınında bulunan Gavar petrol üretim tesisinde günde 5 milyon varil petrol üretiliyor.

Verilen bilgiye göre, Aramco şirketinin günlük üretim kapasitesi temmuz ayında 9.7 milyon varile çıkacak. Şu andaki günlük üretim ise 1.5 - 2 milyon varil düzeyinde bulunuyor. Suudi Arabistan'ın şu ana kadar tespit edilen rezervi ise 62 milyar varil.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/colun-ortasinda-dev-petrol-tesisi-insa-ediliyor_62297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!