Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çöp Depolamaya Yer Bulamayan Belediye, Çözümü Geri Dönüşümde Buldu

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, ''Belediye olarak çöpün yüzde 80'ini kurduğumuz iki ayrı tesisle geri dönüşüme kazandırdık ve Ordu'daki çöp sorununu büyük ölçüde çözdük'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Çöp Depolamaya Yer Bulamayan Belediye, Çözümü Geri Dönüşümde Buldu

Foto: Hayati Akçay (AA)

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldikleri dönemde Ordu'daki en önemli sorunların başında çöp sorununun geldiğini vurguladı. Çöp koymak için yer aradıklarını, arazi sahipleri ile görüşüldüğünü ancak bunların hiçbirinden sonuç alınamadığını anlatan Torun, sorunu iki ayrı tesisle çözüme kavuşturduklarını anlattı.

İlk tesisin 2009 yılında Karapınar Mahallesi'ne kurulan katı atık ayrıştırma tesisi olduğunu belirten Torun, bu tesiste metal, şişe, kağıt, cam ve alüminyum gibi malzemeleri ayrıştırarak ekonomiye geri kazandırdıklarını kaydetti.

Torun, 2009 yılından bu yana katı atık ayrıştırma tesisinde tonlarca çöpü ayrıştırarak ekonomiye kazandırdıklarını vurgulayarak, ''Belediye olarak biz de bu tesislerden milyonlar kazandık. Kazandığımız bu milyonlarla yine halkımıza hizmet ettik. Onlara yol yaptık, kaldırımlarını yeniledik. Bir şekilde çöpün geri dönüşümü vatandaşlarımıza yaradı. Buradaki tesisimizde ayrıca 60 işçi çalışıyor. Bu tesisimizi kurarak çöp sorununun yüzde 50'sini çözdük. Bu bizim için çöp sorununda ilk adımdı ve bunu başardık'' dedi.

İlk tesisin kurulmasının ardından yaklaşık 2 yıl sonra belediye imkanları ile ikinci bir tesis kurmayı planladıklarını ve bunu da başardıklarını kaydeden Torun, şöyle devam etti:

''Bu tesisi de aynı şekilde Karapınar Mahallesi'ne belediyemizin imkanları ile kurduk. Bu tesisimizde ise çocuk bezleri, tekstil, naylon atıkları, ahşap, kauçuk, sentetik bazlı ürünler, tahta parçaları, ayakkabı, çanta, deri ve koltuk gibi çöpleri değerlendireceğiz. Bunları anlaşma sağladığımız çimento fabrikalarına vererek oralarda değerlendirmesini sağlayacağız. Şu anda bu tesisimizin test çalışması bitti ve önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek. Anlaşma sağladığımız çimento firmaları da büyük ölçüde belirlendi. Böylelikle bu tesisimizle birlikte çöp sorununun yüzde 30'luk bölümünü daha çözüme kavuşturulmuş olacak. Belediye olarak çöpün yüzde 80'ini kurduğumuz iki ayrı tesisle geri dönüşüme kazandırdık ve Ordu'daki çöp sorununu büyük ölçüde çözdük diyebiliriz.''

''Sırada evsel atıklar var''

Ordu'da çöp sorununda geriye evsel atıkların kaldığını belirten Torun, ''Bunun için ayrı bir çalışma yürütüyoruz. Bununla ilgili çözüme ulaşmış yerlerden bilgi edinip, 'biz nasıl yaparız' onun hesaplarını yapıyoruz. Belediye olarak çöp sorununu yüzde 80 oranında çözdük. Geriye yüzde 20'lik bölüm kalıyor. Bunu da inşallah belediye olarak çözerek, çöpte yüzde yüz oranında çözüm sağlayacağız. Ordulular yeter ki biraz daha sabırlı olsun. Ordu'da çöp sorunu diye bir şey kalmayacak. Biz belediye olarak belki çöpümüzü dökmeye yer bulamadık ama böyle çözümlerle sonuca gittik. Herkes de bizi örnek almaya başladı'' dedi.

''Birçok belediye tesislere gelerek bilgi alıyor''

Ordu Belediyesinin kurduğu iki ayrı tesisin ardından bir çok belediyenin Ordu'ya gelerek tesisler hakkında bilgi almaya çalıştığını da söyleyen Torun, şöyle devam etti:

''Eğer diğer belediyeler gelip bizden tesisler hakkında bilgi alıyorsa bu bizim yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Gelen bütün belediyeler aynı tesisleri kendi illerinde kurmaya planladıklarını bildirmekteler. Çünkü artık çöp sorunu birçok ilde var. Durum böyle olunca da belediyeler böyle tesisler kurarak çözüm yoluna gitmek zorunda. Biz belediye olarak şu anda birkaç adım önde gidiyoruz diyebilirim. Bu da yaptığımız işin ne kadar doğru ve yerinde olduğunu bir kez daha herkese göstermektedir.''

Ordu'da vatandaşların çöp konusundaki duyarlılığının arttığına da işaret eden Torun, şehrin bazı bölgelerinde çöpü ayrıştırarak toplamaya başladıklarını da belirtti.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/cop-depolamaya-yer-bulamayan-belediye-cozumu-geri-donusumde-buldu_89350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!