Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çöpleri, Ekonomiye Kazandıran Bir Tesis

İstanbul değişiyor, hem de fark edilemeyecek bir hızla ! Bir zamanlar, kentin gündemine çöp faciaları bomba gibi düşerken; artık gündemi çöpü ekonomiy

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
1 Çöpleri, Ekonomiye Kazandıran Bir Tesis

stanbul değişiyor, hem de fark edilemeyecek bir hızla ! Bir zamanlar, kentin gündemine çöp faciaları bomba gibi düşerken; artık gündemi çöpü ekonomiye kazandıran tesislerin açılışı işgal ediyor. İstanbul, bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

Modern katı atık depolama tesisleri ile çöp sorununu gündemden kaldıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her gün bin ton çöpten 250 ton kompost elde edilecek olan ''Kompost ve Geri Kazanım Tesisleri''ni Kemerburgaz'da hizmete açtı.

11 Temmuz 2002 Perşembe günü yapılan açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, " Yöneticiye düşen, problemin bir parçası olmak değil, çözüm üretmektir. Yönetici, çözümü üreten bir mekanizmanın parçası olmuşsa orada proje ve üretim vardır," dedi. Gürtuna, başlattıkları "500 Günde 500 Eser" kampanyasının dev eserlerinden bin olan Kompost ve Geri Kazanım tesisinin sadece İstanbul'un çöp sorununu çözmekle kalmayıp, sorundan yeni ekonomik kazanımlar sağlayacak çözüm ötesi bir tesis olduğunu belirtti.

İstanbul'a kazandırdıkları hizmetleri hatırlatan Gürtuna, " Biz bu hizmetleri tüm kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde çalışarak başardık. Politik manevralarla hizipleşmeye fırsat vererek birbirimizin kuyusunu kazmaya çalışsaydık bu hizmetlerin hiçbiri olmazdı," diye konuştu. Gürtuna, İstanbul'u bir barış, huzur ve mutluluk vadisine dönüştürmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İstanbul Valisi Erol Çakır ise, "İstanbul Çalışıyor" sloganının sadece bir slogan olmadığını belirterek, " Büyükşehir, sessiz, sedasız, propogandasız, hizmet aşkının ifadesi olan çalışmaları gerçekleştiriyor. Bunlar, İstanbul'un bugününü değil, geleceğini de kucaklayan çalışmalardır..." dedi.


İstanbul'da toplanan çöpün komposta dönüştürülmesi ve içindeki bazı maddelerin geri kazanımı için yaptırılan tesis, 320 000 metrekare alan üzerine kuruldu.

Ayrıca, depolanan çöplerin içinde ekonomiye kazandırılacak pet şişeler, alüminyum kutular, plastik maddeler ve metaller gibi pek çok geri kazanım ürününün bulunması da kompost ve Geri Kazanım Tesislerini daha önemli hale getiriyor.

34 milyon dolara malolan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kompost ve Geri Kazanım Tesisleri'nde günlük 250 ton kompost, 50 ton da geri kazanım ürünü elde edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copleri-ekonomiye-kazandiran-bir-tesis_951.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Aşağıdaki yorumu yapan arkadaşın dünyadan haberi yok. 20 senemi verdim pendik-haydarpaşa-karaköy hattına. bana masal anlatmasın. ne çektiğimizi biz bildiriz. bizim trenimize karışmasınlar. Amaç insanları toplu taşımaya sevk etmek deniyor ama Levent’te çalışan biri Marmaray’ı neden kullansın? Zaman kazandıracak diyorlar. Bakın, DLH’nın yaptığı hesaba göre Gebze – Halkalı arası ulaşım 180 dakika sürüyor. Fark ettik ki işin içine Harem - Eminönü arası arabalı vapur seferini de katıyorlar. Haydarpaşa’ya gelen bir yolcunun, Harem’deki arabalı vapurla ne alakası var? Basit bir örnek vereyim: Gebze - Söğütlüçeşme arasında banliyö trenlerinin bir çizelgesi vardır. Hangi dakikada, hangi istasyonda olması gerektiği yazar. DLH’ya göre bu hatta banliyö yolculuğu 60 dakika sürüyor. Oysa bundan on sene önce Gebze – Haydarpaşa....... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!