Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in Çöpü Yeşile Dönüşüyor

İzmir, uyguladığı katı atık yönetimi ile Türkiye’ye örnek olurken, toplanan çöplerin önemli bir bölümü de değerlendirilerek hem ekonomiye kazandırılıy

İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir'in Çöpü Yeşile Dönüşüyor

zmir, uyguladığı katı atık yönetimi ile Türkiye’ye örnek olurken, toplanan çöplerin önemli bir bölümü de değerlendirilerek hem ekonomiye kazandırılıyor,hem de kentin yeşillendirilmesinde kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, kentten toplanan çöplerden ürettiği gübre, İzmir’in park ve bahçelerinde yeşile dönüşüyor.

Uzundere Kompost Tesisleri’nde evsel atıklar işlenerek hurda plastik, kağıt,cam olarak değerlendirilirken, üretilen gübrenin önemli bir bölümü ise İzmir’de yeşil alan düzenlemelerinde kullanıyor. Geri kalan gübre de satılarak ekonomiye kazandırılıyor.
Geçtiğimiz yıl yapılan yatırımla kapasitesi arttırılan Uzundere Kompost Tesisleri’nden Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’nün yanı sıra resmi kurum ve kuruluşlara da ücretsiz gübre veriliyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Katı Atık İşletmeler Müdürlüğü yetkilileri, son 6 ay içinde Uzundere Kompost Tesisleri’nden çıkan 317 bin 600 kilogram gübrenin İzmir’in park ve bahçelerinde değerlendirildiği vurguladı.
Uzundere’de günde yaklaşık 400 ton çöpün işlendiğini vurgulayan yetkililer, 6 aylık sürede atıkların geri kazandırılmasından 52 milyarlık gelir elde edildiğine işaret ettiler, “İzmir, katı atık yönetimi ve atıkların değerlendirilmesi ile Türkiye’de birçok kente örnek oluyor” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-copu-yesile-donusuyor_1140.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!