Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çorlu Deresi Zehir Saçıyor

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinden geçen ve fabrika atıkları nedeniyle simsiyah akan Çorlu Deresi'nden yayılan ağır koku, çevrede yaşayanların tepkisine yol açıyor. Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, deşarj sisteminin devreye alınacağını, sorunun 1 yıl içinde çözüleceğini belirtti.

yapi.com.tr
Çorlu Deresi Zehir Saçıyor

Ergene Nehri’nin Sağlık Mahallesi'nden geçen kolu Çorlu Deresi'nden fabrika atıkları nedeniyle çevreye ağır koku yayılıyor. DHA’nın haberine göre; simsiyah akan dere, çevresine de zehir saçarken, yıllardır devam eden soruna çözüm bulunamaması, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Yıllardır derenin ıslah edileceğinin konuşulduğunu anlatan Demirkaya, "1990 yılından bu yana Sağlık Mahallesi'nde oturuyorum. Kilometrelerce öteden derenin kokusundan durulmuyor. Her gelen siyasetçi de derenin ıslah edileceğini vadedip, gidiyor. Bana misafirler geldiğinde gece yarısı kalkıp, gittiler. Dere kokusundan duramadılar. Mahallede dereye yakın oturanlar, kansere yakalanıyor. Yaz- kış burada ağır koku yayılıyor. Belediyemiz arıtma tesisi yapmış; ancak bence hiç alakası yok. Evlerde cam açamadıkları için hepsinde rutubet var, herkes hasta oluyor. Buna acilen artık çözüm bulunması lazım" dedi.

Şevki Kaya ise Sağlık Mahallesi'ne fabrikaların kurulmasından sonra derenin her geçen gün daha da kirlendiğini belirterek, "Fabrikalar buraya taşındıktan sonra herkesin işi olacağı için sevinmiştik; ancak sağlık durumumuzu hiç düşünmedik. Şimdi aldığımız maaşların yarısını hastanelere veriyoruz. Geleceği düşünmüyoruz. Sağlık Mahallesi'nde bugün birçok kanser hastası var. Diğer solunum yolları hastalıkları var. Ailemde 7 kişi var, hepimiz bıçak altından geçtik. Akciğer, kalp, böbrek sorunları bile var. Özellikle kanser ve akciğer hastalıklarının dereden kaynaklandığını biliyoruz" diye konuştu.


1 Sene İçinde Sorun Ortadan Kalkacak
Ergene Belediye Başkanı CHP'li Rasim Yüksel, Çorlu Deresi sorununu 1 yıl içinde tamamen ortadan kaldıracaklarını söyledi. Yüksel, "Biz Ergene Belediyesi olarak Organize Sanayi Bölgesi'ne her ay 30 bin lira aidat ödüyoruz. Organize Sanayi Bölgesi'nde yerimiz var, aynı zamanda ben Velimeşe Organize Sanayi'nin yönetimindeyim. Derin deşarj çalışmaları sürüyor. 1 yıl içinde bu sorun ortadan kalkacaktır. Zaten şu anda boru sistemi Velimeşe Mahallesi'ne kadar geldi. Atık sular derin deşarj edilerek, bu sorun tamamıyla ortadan kalkmış olacak" dedi.

Ergene’yi de Kirletiyor
Çerkezköy ilçesinden doğan ve Muratlı ilçesi İnanlı Mahallesi'nde Ergene'ye katılan Çorlu Deresi, fabrika atıkları nedeniyle Ergene Nehri'nin de kirlenmesine neden oluyor. Uzunköprü Belediye Başkanlığı'nca yapılan ölçüm ve nehir tahlillerine göre, Ergene Nehri, siyanür, gres ve yağ, kadmiyum (ağır metal), demir, florür, bakır, çinko, sülfat gibi kimyasal maddeler içeriyor. Ergene Nehri ve Çorlu Deresi simsiyah akarken, canlı türleri de bu sularda yaşayamıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/corlu-deresi-zehir-saciyor_165121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!