Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Katı Atıklar Arıtılmadan Van Gölü'ne Dökülüyor"

Bölgenin can damarlarından olan Van Gölü, insan eliyle gün geçtikçe kirletiliyor. Çevresindeki yapıların ve fabrikaların katı atıklarının arıtılmadan döküldüğü mavi inciden 'imdat' çığlığı yükseliyor.

yapı.com.tr
"Katı Atıklar Arıtılmadan Van Gölü'ne Dökülüyor"

Van ve Bitlis için olduğu kadar ekolojik yaşam için de hayati önemde olan Van Gölü her geçen gün insan eliyle daha fazla kirletiliyor. Yerleşim yerleri ve fabrikalardan dökülen atıkların yanı sıra, piknikçilerin gelişi güzel attığı çöplerle kirletilen göldeki tahribat hemen her kıyıda gözle görülüyor.

DİHA'nın haberine göre, Van Gölü'nün bir zamanlar temiz, masmavi olduğunu, yıllar geçtikçe bu maviliğe hasret kaldıklarını söyleyen Van Edremit'te göl kıyısında kafe işletmeciliği yapan Sıddık Temizer, ''Göl tahribatının sorumlularının başında insanlar var. Ardından devlet eliyle gerçekleştirilen politikaların ve bu politikalarla göl çevresinde fabrikaların kurulması var diyebilirim. Piknik yapmaya gelen insanların ardından bıraktıkları çöpler su ile birleşiyor ve su yüzeyinde çok kötü bir görüntü oluşturuyor. DSİ'nin bir kanalı var, bu kanal da sularını göle boşaltıyor. Su temiz midir kirli midir belli değil. Çimento fabrikası var bu fabrika tüm atıklarını buraya atması yetmiyor, bir de fabrikadan çıkan duman ve tozlar göl üzerinde tabaka oluşturuyor. 4 yıl öncesini bile hatırlıyorum göl daha temizdi, şimdi suya dokunmak, yüzmek, girmek mümkün değil'' dedi.


Kadir Sarıbulak isimli yurttaş ise devletin insan yaşamını hiçe sayan politikalarını doğada da gösterdiğini söyledi. Sarıbulak, ''Kentleşme, yapılaşma da bu göle ciddi zararlar veriyor. Şuan TOKİ'deki tüm atıklar göle atılmaktadır. Aynı şekilde fabrika atıkları da göle atılmaktadır. Van'ın kış mevsiminde sert olmamasının, iklimin ılıman olmasının sebebi gölün varlığıdır, ama gün geçtikçe bu da yok ediliyor. Devlet barajları yaparak, ağaçları, doğayı katlederek, fabrikaları yaşamın içinde kurarak nefes almamızı engelliyor'' ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kati-atiklar-aritilmadan-van-golune-dokuluyor-_134056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!