Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çoruh Vadisi Yok Olacak!

Artvin'de kurulan Yusufeli Barajı yüzünden bölge halkı sular altında kalacak topraklarını terk etmeye hazırlanyor. Bakan Eroğlu, kimsenin mağdur olmayacağını söylese de Yusufeli halkı “Mezarımız bile kalmıyor” diyor.

yapi.com.tr
Çoruh Vadisi Yok Olacak!

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Artvin'in Yusufeli ilçesinde kurulacak Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3. büyük barajı olması planlanan Yusufeli Barajı ve HES projesi yüzünden bölge halkı sular altında kalacak topaklarını terk etmeye hazırlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajla ilgili yaptığı açıklamada sular altında kalması nedeniyle taşınması plananan Yusufeli ilçesinin yerine inşa edilecek yerleşim yerinin en güzel şekilde inşa edileceğini ve kimsenin mağdur olmayacağını söyledi, ancak bölge halkı aksini düşünüyor.

Baraj bittiğinde Yusufeli ilçe merkezi ve 3 köyün tamamı, 16 köyün ise bir bölümü sular altında kalacak. Projeyle birlikte bölge halkının geçim kaynağı olan tarım arazileri yok olurken ilçede yaşayan 22 bin kişinin de Yansıtıcılar bölgesine inşa edilecek yeni yerleşim yerine taşınması planlanıyor. Yusufeli Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım, “Yeni yerin belirlenmesi ardından, ilçenin taşınmasına ilişkin herhangi bir faaliyette bulunulmadı. Yusufeli'nin bulunduğu alan 3 bin 200 dönüm, ancak taşınması planlanan yer 60 dönüm. Yusufeli'ni böyle bir yere sığdırmak zaten mümkün değil. Buradaki köylülerin geçim kaynağı olan tarım arazileri tamamen yok oluyor. İlçe yeni yere taşınsa bile köylünün burada geçinme şansı yok” diye konuştu.

'Tatil köyü olabilir'

Barajın bölgede insansızlaştırmayı da beraberinde getireceğini belirten Yıldırım, “Benim de ne evim, ne toprağım, ne mezarım kalıyor barajdan geriye. Tüm varlığım sular altında kalıyor. Bu baraj olduktan sonra beni burada tutacak hiçbir şey olmayacak. Yeni yapılması planlanan yerde buradaki yurttaşa yönelik bir proje olamaz, birileri için tatil köyü olabilir” diye konuştu.

'Barajlar boşuna yapıldı'

Yusufeli Barajı üzerine çalışmada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Proje Değerlendirme ve Denetleme Kurulu eski üyesi İnşaat Mühendisi Naci Özen ise Çoruh Nehri üzerindeki barajların teknik olarak görev yapamayacağını söyledi. Çoruh nehri üzerine yapılabilecek toplam baraj hacminin akarsu düzensizliği hesaplandığında maksimum 2 milyar metreküp olabileceğini söyleyen Özen, “Ancak Çoruh Nehri üzerinde plana oturtulmuş barajların faydalı hacimlerinin toplamıortalama debi esas alındığında 4,6 milyar metreküptür. Buradaki tesislerimiz ortalama debinin iki misli, hatta üç misline yakın kapasitededir. Bu durumda barajlar görev yapmayacak, barajlarda bekletebileceğimiz su olmayacak. Çoruh Nehri üzerindeki barajların en vahşisi ise Yusufeli Barajı'dır. Çünkü bu barajda bekeltilecek su olmayacak, bu dehşet verici” diye konuştu.

'Çoruh Vadisi yok olacak'

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise Yusufeli Baraj ve HES projesi ile Çoruh Vadisi'nin tamamıyla yok olacağını söyledi. Çoruh Vadisi'nin yüzyıllardır hem Artvin'i hem de çevresini besleyen bir vadi olduğunu belirten Karahan, “Çok verimli tarım arazileri yok ediliyor. Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan endemik türlerin de yaşadığı, yaban hayat açısından böylesine zengin bir alan yok olacak” dedi.

***

Bakan Eroğlu: 'Çoruh'a üç gerdanlık taktık'

Yusufeli Barajı ve HES inşaatında derivasyon tüneli üst yarı kazıları tamamlandı. Konuya dair açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Çoruh Nehri'nde bu zamana dek Muratlı Barajı, Borçka Barajı ve Deriner Barajı'nı hizmete açtıklarını belirterek Çoruh'a üç gerdanlık taktıklarını söyledi. Barajın bitiş tarihinin 2019 yerine 2018'e çektiklerini belirten Eroğlu, Yusufeli İlçesi'nin taşınmasına ilişkin, yeni ilçeyi en güzel şekilde inşa edeceklerini, hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini kaydetti. Yusufeli Barajı'nın adına 'Yusufeli Recep Tayyip Erdoğan Barajı’ adı verilmesi planlanmış, ancak vazgeçilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/coruh-vadisi-yok-olacak_113230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!