Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çorum Belediyesi’nin Kendi Hizmet Binası da Yarım Kalmış

Çorum Belediyesi eski Başkan Muzaffer Külcü döneminde 2017 yılında yapıma başlanan ve toplam 65 milyon lira bedelli yeni belediye binası ve hizmet kampüsü inşaatının da yarıda kaldığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Çorum Belediyesi’nin Kendi Hizmet Binası da Yarım Kalmış

Çorum’da, görevden alınan AKP’li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü zamanında yapımına başlanan 65 milyon liralık belediye hizmet binası ve hizmet kampüsü inşaatının, 2018 yılı Eylül ayında biteceği açıklanmıştı. Ancak, inşaatı yapan şirket ekonomik sıkıntı yaşayınca belirtilen tarihte işi teslim edemedi ve hizmet binası yapımı yarıda kalırken kampüsün yapımına hiç başlanılmadı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; 31 Mart seçimlerinde kentin yeni Belediye Başkanı olan AKP’li Halil İbrahim Aşgın, yarım kalan hizmet binasının bitirmek için 2019 yılı Temmuz ayında yapılan meclis toplantısında, “Mevcut bir ihale süreci var. Bu firma yasal olarak işlemlerini yapıyor. İhaleyi iptal ettiğimiz zaman kalan kısmı bizim 15 milyon liraya bitirme imkanımız yok. Yeni ihale demek maliyetlerin çok daha artması anlamına geliyor. Firmanın işi bırakma talebi de yok. Kullanılacak kredi ile firma yaptığı işlerin hakkedişlerini alacak.” diyerek, kredi almak için yetki istedi.

Yapılan oylamada, AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile Başkan Aşgın’a İller Bankası’ndan 15 milyon 745 bin 932 lira kredi kullanmak üzere yetki verilmişti.

Şirket konkordato ilan etti
Alınan krediye rağmen belediye hizmet binası yine tamamlanamadı. Başkan Halil İbrahim Aşgın, 2020 yılı Şubat ayında yaptığı açıklamada, mali sorunları olmadığını kaydetti. Aşgın, 15 milyon 745 bin 932 lira kredi alındığını hatırlatarak, “Ancak müteahhit konkordato ilan ettiği için sıkıntılı durumda. 28 Şubat’a kadar müteahhide verilen süre doluyor. Bu tarihe kadar bitiremezse, önümüzdeki süreçte ihaleyi feshedip yeniden ihaleye çıkmamız gerekiyor.” dedi.

Bir ay sonra inşaatta inceleme yapan Başkan Aşgın, zamanında bitirilemeyen binanın yüzde 70’inin tamamlandığını açıkladı. Bir süre sonra da inşaat tamamen dururken, yeni bir ihalede yapılmadı.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, “Belediye hizmet binası atıl olarak bekliyor. Mevcut belediye başkanı göreve seçileli 2 yıl oldu ancak bu binanın sorunu maalesef çözülemedi. Yanlış ve plansız harcamalardan dolayı Çorum Belediyesi’nin şu anda 500 milyon lira borcu var.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/corum-belediyesinin-kendi-hizmet-binasi-da-yarim-kalmis_184809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!