Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cudi Dağı'na Temsili "Nuh'un Gemisi" Yapılacak

DİKA tarafından Şırnak'ın turizm potansiyelini açığa çıkarmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında Hazreti Nuh'un gemisinin kalıntılarının bulunduğu rivayet edilen Cudi Dağı'na Nuh tufanını simgeleyen büyük bir gemi yapılması planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Cudi Dağı'na Temsili "Nuh'un Gemisi" Yapılacak

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından hazırlanan bir proje ile Hazreti Nuh'un gemisinin kalıntılarının bulunduğu rivayet edilen Cudi Dağı'na Nuh tufanını simgeleyen büyük bir gemi yapılması planlanıyor.

DİKA Şırnak Yatırım Destek Ofisi'nce daha önce güvenlik gerekçesiyle çıkılamayan ancak çeşitli kesimlerce bilimsel araştırmalara açılması talebinde bulunulan Cudi Dağı'nın yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılması için proje hazırlandı.

DİKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Faik Buğday, ajans olarak ilin turizme yönelik değerlerini görünür kılmak, mevcut kültürel ve tarihi varlıklarıyla ilgili farkındalık oluşturmak için yeni arayışlara girdiklerini, bu kapsamda Hazreti Nuh'un gemisinin kalıntılarının bulunduğu rivayet edilen Cudi Dağı'na büyük bir gemi yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Gemiye teleferikle çıkılabilecek

Bunun için bir proje hazırladıklarını ifade eden Buğday, "Kutsal kitaplarda büyük tufanın geçtiği yer olarak bilinen ve Şırnak sınırları içerisinde yer alan Cudi Dağı üzerinde 2 dönüm alanda Nuh tufanını simgeleyen dev bir gemi yapmayı hedefliyoruz. Bu devasa gemi çevre illerden, tarihi İpekyolundan, Irak'ın kuzeyinden ve uzaydan dahi görünebilecek şekilde tasarlanacak. Işıklandırmasıyla göz kamaştıracak" diye konuştu.

Buğday, projeyi, geminin Cudi Dağı'na oturduğu bölge olarak inanılan "Sefine" bölgesinde inşa etmeyi düşündüklerine dikkati çekerek, bu bölgenin GAP turlarında bir destinasyon noktası olabileceğini belirtti.

Hz Nuh'un sahabelerinin kurduğuna inanılan Heştan köyünden veya tespit edilecek uygun bir noktadan gemiye teleferik yapılabileceğini vurgulayan Buğday, şöyle dedi:

"Böylece gemiye teleferikle çıkılabilecek. Gemi Sefine bölgesinde yapılamayacaksa oraya görüntüsü lazerle yansıtılabilecek. İçerisinde tufan seslerinin duyulacağı, aşure ikramında bulunulacak gemide kültürel değerlerin sergilendiği, hediyelik eşyaların satışa sunulduğu bölümler yer alacak."

"Cudi Dağı'nı artık herkes ziyaret etmek isteyecek"

Buğday, Hz. Nuh'un gemide kalan malzemelerle hazırladığına inanılan aşurenin tüm dünyaya tanıtılması için de patentinin alınması ve ilde "Ulusal Aşure Festivali" düzenlenmesi önerisinde bulundu.

İçerisine hayvan maketleri yerleştirilecek geminin ahşap görünümünde tasarlanacağına işaret eden Buğday, çok önemsedikleri projeye Şırnak Valisi Hasan İpek'in de desteklediğini dile getirdi.

Buğday, projenin hayata geçirilmesi konusunda ilgili bakanlıklardan da destek beklediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Kutsal kitaplarda da geçen Nuh tufanını konu alan ve Hz. Nuh'u Russel Crowe'nin canlandırdığı, 'Nuh: Büyük Tufan' filmi seyirciyle buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimizde, 'Şırnak' ile ilgili çekilecek herhangi bir filme sponsor olmaya hazır olduğumuzu belirttik. Hazırladığımız projeyi kısa sürede hayata geçireceğiz. Böylece çözüm sürecinden önce silahların konuştuğu Cudi Dağı'nı artık herkes ziyaret etmek ve bu gemiyi görmek isteyecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cudi-dagina-temsili-nuhun-gemisi-yapilacak_121487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!