Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şırnak'ta Termik Santral Protestosu!

Şırnak'ın Silopi ilçesinde sosyal medya üzerinde örgütlenen çevreci bir grup, yapımı devam eden termik santralleri protesto etti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı eyleme lise ve üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler de destek verdi.

yapi.com.tr
Şırnak'ta Termik Santral Protestosu!

DHA'nın haberine göre, Şırnak Silopi Sanat Sokağı'nda toplanan ve aralarında Silopi Belediye Başkanvekili Abdulkerim Sönmez, İHD temsilcileri, Barış Anneleri İnsiyatifi ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi, ilçede yapımı devam eden termik santrali protesto etti. Sosyal medya üzerinde örgütlenerek ikinci kez toplanan kalabalık, davul zurna eşliğinde halay çekerek, santral aleyhinde slogan attı.

Kalabalık adına konuşan çevre aktivisti Fadıl Tay, ikincisini gerçekleştirdikleri gösteriyle halkın bu konuda duyarlı olmasına çalıştıklarını belirterek şöyle dedi:

"Şırnak bölgesinde neden bu termik santraller kurulmak isteniyor? Bu insanın aklında soru işareti bırakıyor. Karadeniz Enerji Grubu Sinop'ta, Trabzon'da, Samsun'da değil de niye Silopi'de bunu yapıyor? Bunun bir sorgulanması lazım. Kesinlikle şunu söylüyorum; Biz sadece Silopi'de değil, sadece Şırnak'ta değil, sadece Türkiye'de değil dünyanın hiçbir yerinde termik santral istemiyoruz."

Silopi'de aile hekimi olarak görev yapan çevre aktivistlerinden Dr. Engin Duruk da, halkın sağlığı ile ilgilenen bir hekim olarak havanın, suyun, toprağın, termik santraller yoluyla kimyasal maddeler salmak suretiyle zehirlenmesine yol açacağını savundu. Eyleme katılanlar, konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirnakta-termik-santral-protestosu_117172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!