Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çukurambar AK Partililerin Gözde Semti Oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Lojmanlarda oturmayın!' talimatının ardından, ev arayan yeni milletvekilleri, kent merkezinde, hızla gecekondudan dönüşen Çukurambar'ı keşfetti. Semte önce milletvekilleri yerleşti, onları üst düzey bürokratlar ve emekliler takip etti. Böylece gecekondu semti Çukurambar, Ankara'nın gözde yerleşim yeri oldu.

Zaman PAZAR
1 Çukurambar AK Partililerin Gözde Semti Oldu

Ankara'nın merkezinde, Meclis ve Bakanlıklar'a 5 dakika mesafedeki bir gecekondu mahallesinin yüzü, son 7 yılda hızla değişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Lojmanlarda oturmayın!' talimatının ardından, ev arayan yeni milletvekilleri, kent merkezinde, hızla gecekondudan dönüşen Çukurambar'ı keşfetti. Semte önce milletvekilleri yerleşti, onları üst düzey bürokratlar ve emekliler takip etti. Böylece gecekondu semti Çukurambar, Ankara'nın gözde yerleşim yeri oldu. Çukurambar şimdi Yenimahalle, Bahçelievler, Saraçoğlu Mahallesi, Çankaya ve Or-An ile yarışıyor. Çukurambar'da kurbağalar sustu artık astronomik kiralar konuşuyor

Cumhuriyet elitlerinin büyük bir bölümü kuruluşla birlikte Ankara'ya yerleşmiş İstanbullulardı. Yeni bir şehir kuruluyor, kentin kimi semtleri diğerlerinden ayrılıyordu. Esasında Mamak-Sincan arasındaki demiryolu hattı, kuzey ile güneyi birbirinden ayıran-uzaklaştıran bir çizgi gibiydi. Yenimahalle, Bahçelievler, Saraçoğlu Mahallesi, Çankaya ve Or-An yıllar içinde siyasetçi, bürokrat ve sanatçıların 'göç yolları' üzerinde kaldı. Kentin Eskişehir yolu boyunca gelişimi ardından yeni gözde semtler ortaya çıkacaktı. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Lojmanlarda oturmayın.' talimatının ardından, kendilerine ev arayan yeni milletvekilleri, kentin merkezinde, hızla gecekondudan dönüşen Çukurambar'ı keşfedecekti.

Zaman zaman AK Partili siyaset ve bürokrat elitiyle birlikte tanımlansa da Çukurambar, 40 bine yaklaşan nüfusuyla, aynı zamanda üst düzey emekli bürokrat, işadamı ve yüksek kiralara gücü yeten üniversite öğrencisi için de bir çekim alanı. Mahallenin eski sakinleri ise kendilerini yabancı hissetmeyecekleri uzak semtlere kaçıyor.

Memur kentinin renkleri

Gri rengin ağır bastığı Ankara, toptancı bir yaklaşımla 'memur kenti' olarak nitelense de her mahallenin ayrı bir öyküsü, ayrı bir rengi var. Hacettepe, kabadayıların ve futbolun mahallesiydi. 'Alt kentleşme'nin bir örneği Or-An, bir dönem siyaset ve bürokrasinin önemli isimlerini ağırlayacaktı. Alparslan Türkeş de, Bülent Ecevit de bu mahallenin sakinleriydi. Süleyman Demirel, uzakta, Güniz Sokak'ta kalmıştı. Hep de orada oturacaktı.

Deniz Baykal ise genç bir siyasetçi olarak 1970'lerin başında borçla alınan Or-An Mahallesi Zühtü Tigrel Caddesi'nde evinin penceresinden yıllarca ODTÜ Ormanı ve Mogan Gölü'nü seyretti. Olcay-Deniz Baykal çifti, Or-An'ın ilk sakinlerindendi. Çamurlu yollardan geçip evlerine ulaşabiliyorlardı. Or-An'ı tercih edenlere ilk yıllarda herkes, "romantik solcular" diye takılacaktı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tarihe karışan milletvekili lojmanları ise Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde, 1985 yılında yapılmıştı. Or-An'daydı. Siyaset, bürokrasi ve Ankara'daki sanat dünyasının, Bahçelievler ve Yenimahalle tercihleri ise siyah-beyaz yıllarda kalacaktı. O yılların anılarında kalan bir diğer mahalle de Başbakanlık ile Genelkurmay'ın hemen yanı başındaki Saraçoğlu Mahallesi'ydi... Erdoğan, seçimin hemen ardından milletvekillerine 'Lojmanda oturmayın.' çağrısı yapıyor, 'halkın arasına karışmalarını' istiyordu. Kendisi, Subayevleri'ni tercih ediyor; Ankara'ya yeni adım atanlar ise 'halkın arasına karışacak' nezih mahalle arıyordu.

Eskişehir yolunun hemen yanı başında, TBMM'ye 5 kilometre uzaklıkta yıldızı parlayan yeni bir yerleşim alanı vardı: Çukurambar. 100. Yıl Sitesi-Kızılay otobüslerinin güzergâhı üzerinde Çukurambar, bir gecekondu mahallesiydi. Evlerin arasındaki boş tarlalarda çocuklar sabahtan akşama kadar top koştururdu. Bu tarlalar zaman zaman da Çingeneleri ağırlardı. Bir de adıyla dikkat çeken Arjantin İlkokulu bu mahalledeydi. Belediyenin asfalt şantiyesi, mahallenin kıyısında, Konya Yolu üzerindeydi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/cukurambar-ak-partililerin-gozde-semti-oldu_70784.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Refah ve Fazilet devamı olarak bu normal bir yerleşimdir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!