Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Bir Dava Daha!

Ankara Barosu, üzerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılan AOÇ’ne ait arazinin iki yıllığına ve bedelsiz olarak Başbakanlık’ta tahsis edilmesini öngören 8 Nisan 2015 tarihli Ankara Büyükşehir kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

yapi.com.tr
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Bir Dava Daha!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı bir kez daha mahkemelik oldu. Ankara Barosu Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, üzerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılan Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) ait 8 bin 406 metrekarelik parselin iki yıllığına ve bedelsiz olarak Başbakanlık’ta tahsis edilmesini öngören 8 Nisan 2015 tarihli kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

Taraf Gazetesi'nden Adnan Keskin'in haberine göre, tahsisi yapılan parselin, Mustafa Kemal Atatürk’ün zirai üretim birimi olarak korunması şartıyla Hazine’ye bağışladığı AOÇ’nin bir parçası olduğuna yer verilen dilekçede Belediye Kanunu’nun kamu kurum ve kuruluşlarına belediyeler, bağlı kuruluşları ve belediye şirketlerince devir veya tahsis edilen taşınmazların kamu konutu ve sosyal tesis olarak kullanılmasını yasakladığı anımsatıldı.

Dilekçede, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, Başbakanlık’a tahsis edilen bu parselin üzerinde bulunduğuna işaret edilen dilekçe “Başbakanlık adına tahsis edilen arazinin üzerinde fiilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın olması sebebi ile bu idari işlem, konu ve sebep yönünden sakattır” denildi. Baro Başkanı Hakan Canduran, açtıkları yeni davayla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Davaya konu olan arazi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1937 yılında şartlı olarak hazineye bağışlanan AOÇ’nin bir parçasıdır. Bağışla ilgili pek çok resmi belgeye göre AOÇ, bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı şartı ile Hazine’ye devredilmiştir. Bağış senedinde, çiftlikte arazi ıslahı yapılması; çevrenin güzelleştirilmesi; halka gezecek-eğlenecek ve dinlenecek sağlıklı yerler sağlanması; halka katıksız gıda maddeleri üretilmesi ve temini amacı açıkça belirtilmiştir. Atatürk’ün kişisel mülkünü bağışladığı Hazine, AOÇ’nin mülkiyetini bu yükümlülükler ile birlikte devralmıştır. Ankara Barosu olarak, Atatürk’ün bu mirası olan AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine uygun şekilde korunmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız” Ankara 4. İdare Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlayacak olan ve Ak sarayın üzerine inşa edildiği arazinin tahsisine ilişkin Büyükşehir belediyesinin tahsis kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istenen dava önümüzdeki günlerde Ankara 4.İdare Mahkemesi’nde görüşülecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhurbaskanligi-sarayina-bir-dava-daha_131631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!