Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Tarihi SİT Kararının Kaldırılması Kabul Edilemez"

Danıştay'ın Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarının bulunduğu alanın tarihi sit özellikleri taşımadığına karar vermesini mimarlar "çelişkili" olarak yorumladı.

yapi.com.tr
"Tarihi SİT Kararının Kaldırılması Kabul Edilemez"

Danıştayın kararı ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri, “Danıştay 14. Daire'nin kararı henüz bize tebliğ edilmedi. Bilirkişi raporlarına rağmen bu doğrultuda bir karar verilmiş ise bu karar hukukun siyasallaştığı algısını daha da güçlendirmektedir" açıklamasını yaptı.

"Danıştayın verdiği bu kararı hem hukuken hem vicdanen kabul etmemiz mümkün değildir"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Danıştay 14.Daire bilirkişi raporlarına ve  uzman görüşlerine uygun olmayan bir karar vermiştir. Daha önce Ankara 11.İdare Mahkemesi  tarafından, iki kez bilirkişi raporu hazırlanarak, tarihi sit olduğuna dair verilen kararın Danıştay tarafından ortadan kaldırılması toplum vicdanının kabul edeceği bir şey değildir. Atatürk Orman Çiftliği alanlarının 1.derece doğal sit ve tarihi sit olması konusunda verilen gerekçeler ortadan kalkmadan, ki kalkmamıştır, tarihi sit kararının kaldırılması kabul edilemez. Danıştay'ın kararı tartışmalıdır. Bu aşamada itirazlarımızı yapacağız. Ankara 11.İdare mahkemesinde dava tekrar görülecek, yerel mahkeme bilimsel raporlar doğrultusunda verdiği kararda direnirse, konu Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na gidecek. Süreç bitmedi, Danıştay'ın verdiği karar hukuken tartışmalıdır, çelişkilidir. 59 davamız devam ediyor ve ortada yürütmeyi durdurma kararı var. Kaçak Sarayın meşrulaştırılması söz konusu değildir. Saray Kaçak'tır, hukuksuzdur,A tatürk'ün vasiyetinin ihlalidir. Danıştay'ın verdiği  bu kararı hem hukuken hem vicdanen kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün Türkiye'de acilen adaletin tesis edilmesine ihtiyaç vardır "dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sit-kararinin-kaldirilmasi-kabul-edilemez_132269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!