Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Yüzölçümü 2 Kat Arttı

Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapladığı alan 2014 yılında 137 bin metrekareydi. Bu rakam 2016 yılında 309 bine ulaştı.

yapi.com.tr
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Yüzölçümü 2 Kat Arttı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı arazisinin yüzölçümü 2 yılda 2 kattan fazla, ödenen kira da 4 kat arttı. Sayıştay’ın Atatürk Orman Çiftliği Raporu’nda yer alan bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği adına toplam 309 bin 602 metrekare arsa kiralanmış görünüyor. Sözcü'de yer alan habere göre, 2014’te toplam 137 bin 208 metrekare olan Saray’ın arazi miktarı, Sayıştay'ın raporuna göre iki kat arttı. 2014’te 163 bin lira olan yıllık kira, yeni dönemde 728 bin 249 liraya yükseldi. Saray’la ilk kira sözleşmesi 31 Ekim 2013’te, son sözleşme ise 12 Şubat 2015’te imzalandı ve 11 Şubat 2030’a kadar geçerli kılındı. Sayıştay, Büyükşehir Belediyesi, bakanlıklar ve üniversitelere tahsis edildiği halde kullanım amaçları ortadan kalkan arazilerin devredilmesini de istedi ve bölgenin 1.derece tarihi ve doğal sit alanı olduğunu vurguladı

Sayıştay: AOÇ’u koruyun

Raporda, “Ayrıca Atatürk’ün büyük öneme sahip mirasının korunması ve bir bütün halinde çiftliğin kuruluş amacına uygun olarak yönetilmesinin daha uygun olacağı da dikkate alındığında bu konudaki girişimlerin ısrarla sürdürülmesi gerekmektedir” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhurbaskanligi-sarayinin-yuzolcumu-2-kat-artti_155378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!