Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cumhuriyet’in Numune Hastaneleri Tehdit Altında

Yargı, Sivas Numune Hastanesinin tescil kaldırma kararını ve yıkım ihalesini iptal etti. Ankara Numune Hastanesi kapatılıyor.

yapi.com.tr
Cumhuriyet’in Numune Hastaneleri Tehdit Altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi sağlık yapıları ve tehdit altında olan Numune Hastaneleri ile ilgili açıklama yaptı. Büyük bir kısmı yıkılan Sivas Numune Hastanesi ve 22 Aralık’ta kapatılması gündeme gelen Ankara numune hastanesi ile ilgili açıklama yaparak “Sağlığımızla ve sağlık yapılarımızla uğraşmayın” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun kamuoyunda şok etkisi yaratan ve tepkiye yol açan Sivas Numune Hastanesinin tescilinin kaldırılması kararını yargıya taşımıştı.

Yargı, Sivas Numune Hastanesi yıkımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı veren Sivas İdare Mahkemesi, yapının tescilinin kaldırılmasına ilişkin dava konusu işlemi ve yıkım ihalesine çıkış kararını hukuka uyarlılık bulunmadığı gerekçesiyle kamu yararını da dikkate alarak iptal etti.

"Ankara Numune Hastanesi'nin kapatılmasını kabul etmiyoruz. Etmeyeceğiz."
Konuyla İlgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yargı, hukuksuz bir şekilde büyük bir kısmı yıkılan Sivas Numune Hastanesi’ndeki tarih katliamına izin vermedi. Verdiğimiz mücadele karşılıksız kalmadı ve tarihe not düşüldü. Ancak Numune hastaneleri ile ilgili tehdit devam ediyor” dedi.

Candan şöyle devam etti:
“Cumhuriyet’in sağlıklı toplum yaratma ideolojisinin yansıması olarak 1924'te Ankara Diyarbakır, Erzurum, Sivas Numune Hastaneleri 1936’da Haydarpaşa Numune Hastanesi, daha sonra da Trabzon ve Adana’ Numune Hastaneleri açılmıştır. Şimdi hastaneler kapatılıyor, yıkılıyor, satılıyor. Şehir hastaneleri ile Türkiye’nin sağlıksız toplum olmasının önü açılıyor. Hastaneler kapatılıyor, hastane yapıları yıkılıyor. Ankara Numune Hastanesi 1880lü yıllarda gariplerin hastanesi olarak yapıldı ve 1924 yılında Cumhuriyetin sağlık politikaları kapsamında Sivas Numune hastanesi ile birlikte yeniden yapılandırıldı. Ankara Numune hastanesi şehir hastanesine kurban ediliyor ve kapatıyor. Yürüyerek bile ulaşacağımız insan ölçeğinde hastaneler dönemi bitiyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Hayatımızın her noktasında mutlaka yollarımızın kesiştiği Ankara Numune Hastanesini kapatılmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Sivas Numune Hastanesinin yıkımını durdurduk. Ankara Numune Hastanesinin de kapatılmaması için , Cumhuriyetin hastanelerine sahip çıkacağız. ”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyetin-numune-hastaneleri-tehdit-altinda_168872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!