Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yargı, Çaldağı'nda Yapılaşmaya İzin Vermedi

Başkent’in bakı noktası Çaldağ mevkiine ilişkin imar plan değişikliği, planda öngörülen yapı yoğunluğundan daha fazla gizli yapı yoğunluğu ortaya çıkaracağı gerekçesiyle mahkeme tarafından iptal edildi.

yapi.com.tr
Yargı, Çaldağı'nda Yapılaşmaya İzin Vermedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kamu yararı adına sürdürdüğü hukuksal kent mücadelesi sonuç veriyor. Ankara 10. İdare Mahkemesi, Başkent'in bakı noktası Çaldağ mevkii 29209 adaya ilişkin 1/25000,1/5000,1/1000 ölçekli imar plan değişikliğine yapılan itiraz sonucu verilen Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15.08.2017 tarih ve 1706 sayılı kararının imar mevzuatı hükümlerine, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı sonucuna vardı. Mahkeme dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara, Çaldağı’nda parası olanların rezidanslarında oturarak seyredeceği bir şehir değil, halkın milli mücadelesinin Başkentidir. Yargının Çaldağı'nda yapılaşmaya izin vermemesi Ankara için sevindiricidir. Kamu yararına verilen kent mücadelesinde, yargı kararları haklılığımızı bir kez daha tescil etmiştir”  dedi.

Kararda gizli yapı yoğunluğuna dikkat çekildi
Candan, mahkemenin iptal gerekçesinde planda öngörülen yapı yoğunluğundan daha fazla gizli yapı yoğunluğu ortaya çıkaracağına dikkat çektiğini vurgulayarak, “Mahkeme bu durumun çevre şartları açısından olumsuzluk yaratacağını, ticaret kullanımının yer alabilmesi için gerekli konut altı kullanımı tanımı veya gösterimine yer verilmediğini ifade etmiş. Mahkeme ayrıca bu nedenlerle plan notlarının mevzuat hükümlerine şehircilik ilkelerine planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğuna da belirterek adeta ders vermiştir” diye konuştu.

Candan daha öncede aynı alana ilişkin Ankara 11. İdare Mahkemesi’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Başkent'in bakı noktasında Çaldağı'ndaki 14.09.2015 tarihli  1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğini hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle iptal ettiğini hatırlattı.

“Çaldağı Kamusal Alan Düzenlemesi Yapılarak Halka Açılmalıdır”
Candan, “Gelişmiş ülkelerde kent panoramasının görüldüğü tepeler, turizm açısından en değerli mekanlar olarak değerlendirilir. Çaldağı'ndan Ankara'yı görmek herkesin hakkı. Mahkeme dava konusu işlemi iptal ederek Başkent’i görmenin herkesin hakkı olduğuna karar vermiştir. Çaldağı halkın Ankara’ya hakim tepesidir. Tüm gelişmiş ülkelerde kentin bakı noktası alanlar kamusaldır ve herkese açıktır. Viyana'da Kahlenberg Tepesi, Budapeşte'de Gellert Tepesi, Floransa'da Michelangelo Tepesi, Prag'da Petrin tepesi  o kent için ne ise Ankara'da Çaldağı Tepesi'de öyledir, rant için yok edilemez. Kamusal yeşil alan düzenlemesi yapılarak, Çaldağı halka açılmalıdır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargi-caldaginda-yapilasmaya-izin-vermedi_168928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!