Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cüruf Tepeleri Foça’da Yaşamı Tehdit Ediyor

İzmir Foça’da bölgedeki demir çelik fabrikalarının atıklarından oluşan cüruf tepeleri, her geçen gün giderek büyüyor. ‘Tehlikeli atık’ olarak nitelenen cüruf, sağlığa ve tarım arazilerine ciddi zarar veriyor.

yapi.com.tr
Cüruf Tepeleri Foça’da Yaşamı Tehdit Ediyor

İzmir’in turistik ilçelerinden Foça ile Aliağa arasındaki tarım alanlarının ortasından cüruf tepeleri yükseliyor. Bölgedeki demir çelik fabrikalarının üretimi sırasında ortaya çıkan cüruflardan oluşan bu tepeler her geçen gün daha da büyüyor. Kamyonların sürekli olarak taşıdığı cüruflar, yaşam alanlarına daha da yaklaşarak bölge halkını tehdit ediyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; cüruf tepeleri ilk olarak bölgede bulunan Horozgediği, Gencelli, Kozbeyli, Yeniköy ve Ilıpınar köyleri başta olmak üzere Yeni Foça, Eski Foça ve Aliağa’yı tehdit ediyor.

 

 

Kozbeyli Köyü Muhtarı Arif Ülger, bölge halkının cüruflardan çıkan tozu ve kokuyu soluduğunu belirterek, “Cüruf alanı çok uzun zamandır buradaki insanların problemi. Kozbeyli ve civarımızdaki tüm köylere cüruf atıklarının tozu geliyor. Cüruf alanına yakın alanda zeytinliğim var özellikle son yıllarda zeytinlerin ve ürettiğimiz zeytin yağlarının kalitesi oldukça düştü. Hayvanlar da biz de metan tozu soluyoruz.” dedi.

Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Bahadır Doğutürk ise TÜBİTAK tarafından bölgede yapılan analizler sonucunda cüruf örneklerinin ‘aşırı toksit ve tehlikeli atık’ olarak değerlendirildiğini söyledi. Doğutürk, “TÜBİTAK’ın yayımladığı raporda atıkların suyla temas ettiğinde ekotoksikolojik atık olduğu, açıkta depolanmaması gerektiği belirtildi. Sonrasında bilirkişi heyeti ‘tehlikesiz atıktır’ yazmışlar. Biz de bunu fark edince bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Hâkim de bilirkişilerin sehven hata yaptığına hükmetti. Sehven hata yaptı demek atıkların tehlikeli olduğunu kabul etmektir.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/curuf-tepeleri-focada-yasami-tehdit-ediyor_180144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!