Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Direnen Köylüler Atık Havuzu Çalışmalarını Durdurdu

Bursa'da maden şirketi tarafından yapılmak istenen atık havuzuna köylüler tepki gösterdi. Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu iş makinelerinin önünde durdu. Saatler süren direnişin ardından çalışmalar durduruldu.

yapi.com.tr
Direnen Köylüler Atık Havuzu Çalışmalarını Durdurdu

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesi'nde maden şirketi tarafından yapılmak istenen atık havuzuna köylüler tepki gösterdi. Bölgeye sevk edilen jandarma özel kuvveti ile köy sakinleri arasında tartışma yaşandı. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, "Ben milletin vekiliyim" diyerek iş makinelerinin önünde durdu. Maden sahasında saatler süren direnişin ardından çalışmalar durduruldu. Kayışoğlu, bölgeden köy halkının alkışlarıyla uğurlandı.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; firma çalışanları 12 Mayıs Salı günü jandarma eşliğinde Kirazlıyayla’ya gelerek çalışmalara başlarken, gelişmeyi protesto eden köylüler jandarma tarafından bölgeden çıkarıldı.

Eşi gazeteci Yusuf Kayışoğlu ile ağaçların kesildiği alana giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, iş makinasının önüne geçerek yasal süreç netleşinceye kadar çalışma yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

 

 

Bu sırada cep telefonu ile çekim yapan gazeteci Yusuf Kayışoğlu engellenmek istendi, ardından da gözaltına alındı. Yusuf Kayışoğlu’nun ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Olaylar sonrası bir açıklama yapan Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Yenişehir Kirazlıyayla’da Flotasyon ve Arıtma tesisi kurmak isteyen Meyra Madencilik şirketine karşı köylüler mücadele ediyor. Anayasal hakları olan sağlıklı bir çevrede yaşamak için oruçlu oruçlu gece gündüz bekliyorlar. Onları kepçenin üstünden kaldırmışlar biz de sesleri olduk.” ifadelerini kullandı.

CHP Bursa il Başkanı İsmet Karaca da yeraltı kaynaklarının kullanılması ve madenlerin işletilmesine değil, bu işlemler yapılırken doğa ve çevreye zarar verilmesine karşı olduklarını ve köylülerin haklı mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini belirterek, “Corona virüsü salgınını ve sokağa çıkma yasağı dahil, alınan önlemlerle hareketliliğin kısıtlanmasını fırsat biliyorlar. Köylülerimizin haklı taleplerinin duyulması için mücadele edeceğiz” dedi.

Yenişehir’in Kirazlıyayla mevkiinde faaliyet gösteren Meyra maden şirketi Türkiye’nin corona virüsü salgınıyla boğuştuğu ve insanların evde kalmak zorunda olduğu ortamı fırsat bilerek kapasite artırımı için ağaç kesimine girişmiş ve köylülerin sert tepkisiyle karşılaşmıştı.

Çalışmalar Bursa Valiliği’nin devreye girmesiyle 15 gün ertelenmişti. Süre dolar dolmaz, Meyra Madencilik yeniden harekete geçti.

Bölgede 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren Meyra Madencilik şirketinin bakır-kurşun-çinko maden ocağı genişletme ve atıksu havuzu çalışmaları kapsamında ağaç kesmesine karşı çıkan köylüler, su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Topraklarımızın kurumasına izin vermeyiz” diye tepki göstermişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/direnen-koyluler-atik-havuzu-calismalarini-durdurdu_179945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!