Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Daha İyi Bir Kentsel Gelecek için Nefes, Mekan, Yaşam”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’da düzenlenecek Dünya Mimarlık Günü etkinliklerini daha iyi bir kentsel gelecek için “Nefes, Mekan, Yaşam” temasıyla gerçekleştirecek.

yapi.com.tr
“Daha İyi Bir Kentsel Gelecek için Nefes, Mekan, Yaşam”

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününden itibaren başlayan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nün 2020 yılı teması UIA tarafından “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe doğru…”olarak belirlendi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ankara’da düzenlenecek Dünya Mimarlık Günü etkinliklerinin daha iyi bir kentsel gelecek için “Nefes, Mekan, Yaşam” temasıyla gerçekleştirileceğini duyurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Kentsel tasarım ve mimari, daha iyi bir yaşam kalitesinin anahtarıdır sözleriyle, küresel salgının, krizlerin tüm dünyada, eşitsizlikleri, yoksulluğu gözler önüne çarpıcı bir şekilde serdiği günlerde, halk sağlığı temelli bir kentleşme ve mimarlık politikasının kaçınılmaz olduğu aşikardır.

Bugün pandemi koşullarında tüm dünyanın sorunu nefes almak iken kentleri, yaşam alanlarımızı nefessiz bırakan, nefes koridorlarını yok eden, canlıların yaşam alanlarını dağıtan, azgın kentleşme ve kar hırsı ile insanlığı ve dünyayı bir yok oluşa sürüklemenin ana nedeni olan kapitalizmin yok edilmesi tüm insanlığın sağlığı için artık elzemdir. 

Doğayı tahrip etmeyi bırakmak ve doğayla birlikte yaşamayı öğrenmek hepimizin zorunluluğudur. Bugün kentler Pandemi sürecinde bulaş zincirlerinin en büyük halkası haline gelmiştir. Yok edilen kamusal alanlar, parklar ve yeşil alanların betonlaşması, kapitalizmin mabetleri alışveriş merkezleri, nehirleri kelepçeleyen HES’ler, vadilerde yükselen, rezidanslar, plazalar, şehrin sağlığını tehdit eden şehir hastaneleri,  rant odaklı mekan üretimi, penceresi açılmayan, doğal aydınlatmadan doğal havalandırmadan yoksun mekanlar, kamucu kent politikasından uzaklaşan rant odaklı kentsel ve mekansal düzenlemeler, bugün hastalığın bulaş zincirleridir. Bulaş zincirlerini kırmak, canlıların eşit adil, bir dünyada yaşaması için yaşam çevreleri oluşturmak mimarların topluma, insanlığa ve dünyaya karşı sorumluluğudur.

Bu kapsamda, pandemik, ekonomik ve idari bir kriz kıskacında karşıladığımız dünya mimarlık gününde nefes almanın öneminin bir kez daha can alıcı olduğu gerçeğiyle, Başkentten beliren ve tüm ülkeyi belirleyen kentsel ve mekansal politikaları masaya yatırmak ve daha iyi bir geleceği tasarlamak için mimarlık ve kentsel tasarım anahtarlarını paylaşmak hedefiyle Başkentte yürütülen etkinlikler ‘NEFES, MEKAN, YAŞAM’ temasıyla gerçekleşecektir.

5 Ekim’de başlayacak Dünya Mimarlık Günü Etkinlikleri, Ekim ayı boyunca dünyayı sarsan salgın süreçlerinin nefes alanlarımıza, gündelik yaşamımıza ve kamusal mekanlarımıza etkisinin ve gelecek perspektiflerinin değerlendirilmesi yaklaşımı ile gerçekleştirilecek ve ülkenin kamusal kentleşme politikalarının kurucu unsurları 13 Ekim Ankara’nın Başkent oluşu ve29 Ekim Cumhuriyetin ilan edilişini de içerisine alacaktır.

UIA’nın belirlediği tema çerçevesinde dünyadaki üye ülkelerle birlikte, mimarlık ve kentsel tasarımla daha iyi bir geleceği nasıl örgütleyeceğimizi tartışmak ve yeni nefes alanlarını oluşturmak üzere 5 Ekim’de harekete geçiyoruz.

Yaşamı yeniden örgütleme kararlığı ile Gropius’un tariflediği gibi; biçimsel, teknik, toplumsal ve ekonomik çeşitli sorunları birleştirmek ve yapıların bugünkü anlamından çok daha kapsamlı bir çevreye egemen olacağı yeni mimarlığı tartışmak amacıyla Ekim ayı boyunca daha iyi bir kentsel geleceğe doğru yol almaya davetlisiniz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-iyi-bir-kentsel-gelecek-icin-nefes-mekan-yasam_182084.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!