Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Daha Yaşanabilir Kentler İçin Engelli Komisyonu Kuruldu

TMMOB Şehir Plancıları Odası, "sağlıklı ve yaşanabilir çevre herkesin hakkıdır" ilkesinden yola çıkarak Engelli Komisyonu" kurdu.

yapi.com.tr
Daha Yaşanabilir Kentler İçin Engelli Komisyonu Kuruldu

Yaşanan kentsel sorunların çok engelli bireyleri etkilediğine dikkat çeken Şehir Plancıları Odası, Engelli Komisyonu kurarak, engelsiz kentler için adım attı. ŞPO tarafından yayımlanan çağrı metni ise şu şekilde;  


"Her birey sağlıklı ve yaşanabilir bir kentsel çevrede, kent kaynaklarından eşit bir biçimde yararlanma hakkına sahiptir. Ne var ki,  geliştirilmiş bütün planlama ilke ve kurallarına rağmen kentlerimiz, bireylerin yaşam düzeylerini yükselten mekanlar yaratmaktan uzaktır. Gelişen bu olumsuz şehirleşme hareketlerinden en fazla etkilenen kesim ise kentte yaşayan engelli bireylerdir. Ülkemizin de altında imzasının bulunduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi`nin Eki olan İhtiyari Protokolün hala onaylanmamış olması ve protokolün  iç hukuk metni haline getirilmemiş olması nedeniyle,  kentlerin geleceklerini şekillendiren imar planları da  engelli bireylerin kent hakkını gözeten ayrıntılı hükümler içermekten uzaktır.
 
TMMOB Şehir Plancıları Odası olarak, ülkemizde kentleşme süreçlerini yeniden şekillendirme çalışmalarını sürdürürken, bireylerin kent kaynaklarına rahatça ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni bir çalışma başlatmış bulunmaktayız.
 
Bu çalışma kapsamında Odamız Ankara Şubesi bünyesinde TMMOB Şehir Plancıları Odası Engelli Komisyonu kurulmuştur. Komisyon her bireyin, kent kaynaklarına eşit ve sağlıklı bir biçimde ulaşmasını sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirebilmek için ilgili yasa ve yönetmelikleri değerlendirmeyi hedeflemektedir.
 
Komisyonun ilk toplantısı 25.04.2013 tarihinde saat 18.30`da, Odamız Ankara Şubesi`nin Kemal Sarp Toplantı Salonu`nda gerçekleşecektir.
 
Tüm meslektaşlarımız, komisyonumuzun doğal üyesidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-yasanabilir-kentler-icin-engelli-komisyonu-kuruldu-_107790.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!