Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Olarak Atandı

Ekim 2024 yılında 100. yılını kutlayacak olan Daikin Industries, Hasan Önder’i Daikin Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı'na atadığını duyurdu.

yapi.com.tr
Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Olarak Atandı

1924 yılından bu yana iklimlendirme sektörüne yön veren markalardan olan ve Ekim 2024 yılında 100. yılını kutlayacak olan Daikin Industries, Hasan Önder’i Daikin Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığına atadığını duyurdu. Hasan Önder aynı zamanda Türkiye ve kendisine bağlı CIS ülkelerinin de (Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan, Ermenistan, Tacikistan ile Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC) Başkanlık görevini birlikte yürütecek olup, Daikin’in global hedeflerine ulaşması için çalışmalarına daha büyük bir coğrafyada devam edecektir.

Hasan Önder iş hayatına girişimci olarak, 1999 yılında ısıtma-soğutma pazarına Airfel markasını kurarak girdi. Bireysel ve ticari klima satışları ile Türkiye’de yaklaşık 500 satış noktası, 150 yetkili bayi ve 500 yetkili servis ağı oluşturdu. 2001 yılında Türkiye’de Sanko Holding ile birleşmesinden sonra sektörde Airfel markası ile adından söz ettirdi. 2006 yılında Sakarya-Hendek’te (Türkiye) ısıtma-soğutma pazarına kombi, klima üniteleri, panel radyatör ve klima santralleri ürünlerini üreten 95.000 m2 alanda hizmet veren bir fabrika kurdu. Sakarya- Hendek’te yer alan fabrikanın kapasitesini o günden bu yana artırarak, bugün 163 bin metrekarede Daikin Türkiye çatısı altında  faaliyet gösteren bölgenin önemli bir üretim merkezi konumuna getirdi. Bu başarılı çalışmaları ile Önder, 2008 yılında Capital Dergisi’nin “Başarıya Yürüyenler” yarışmasında Türkiye’nin “En Başarılı Genç Genel Müdürü” seçilmiştir.

2011 yılında Daikin’in Airfel markasını satın alması ile Daikin Türkiye ve CIS ülkeleri CEO’su olarak 12 yıldır Daikin’de görevini sürdürmektedir. 2012 Temmuz ayından itibaren de Daikin Avrupa’da Executive Committee üyesi olarak görev almaktadır. Göreve geldiği 2011 yılından bu yana, satış ağını güçlendirerek Daikin Türkiye’nin Euro bazında cirosunu yüzde 520 artırmasını sağlayarak büyük bir başarı göstermiştir.

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan 2022 yılı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi”nde (ISO 500) 113’üncü sıraya yerleşen Daikin Türkiye, Capital Dergisi Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi araştırmasında 151’inci sırada ve  Fortune Dergisi tarafından açıklanan Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi sıralamasında da 125’inci sırada yer almıştır. Aynı zamanda İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından 2016 yılından bu yana “En Çok Split Klima İhracatı Yapan Marka” olan Daikin Türkiye, İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı 2022 yılı ilk 1000 ihracatçı firma sıralamasında sektör şampiyonu olmuş ve genel sıralamada da 70. Sırada yer alarak Hasan Önder liderliğinde önemli başarılara imza atmıştır.

Daikin’in “insan odaklı yönetim” anlayışının uygulanması, Daikin’in topluma değer katma hedefleri gibi birçok stratejisini hayata geçiren Önder, yeni aldığı görevi ile ilgili şunları söyledi; “Daikin 28,2 milyar Euro cirosu ile  iklimlendirme sektöründe öncü marka konumunda. Dünyada hepimizin bildiği gibi çevresel ve yapısal değişiklikler olmaktadır. Daikin olarak 2025 yılı hedeflerimiz doğrultusunda bu değişiklikleri önceden tahmin etmek için tüm ekiplerimiz ile stratejiler hazırlıyor ve uyguluyoruz. Bu stratejilerimize yönelik faaliyetlerimizi kurgulamak, hayata geçirmek, müşterilerimize “daha kaliteli bir iç ortam havası” sunarak her bir insanın hayat konforunu artırmak ana hedefimiz. Bu hedefe ulaşmak için Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin dinamiklerini göz önünde bulundurarak, yeni birleşmeler, yatırımlar ve ekibimizin güçlendirilmesi ile hedeflerimize ulaşacağız. Aynı zamanda yine FUSION 25 hedeflerimiz doğrultusunda teknolojik gelişmeleri de takip ederek hem bireysel hem de ticari alanda ısıtma-soğutma ve enerji verimliliği yüksek ürünler ile müşterilerimize baştan aşağı çözüm sunmaya devam edeceğiz. İklimlendirme sektöründe kendi soğutucu akışkanını, kompresörünü üreten; bu doğrultuda ürün ve hizmetler sunan tek şirket olarak toplumsal sorunlara çözümler üretmeyi, iş hacmini büyütmeyi ve hava ile çevre alanlarında yeni değerler yaratmayı stratejik hedeflerimiz olarak ele alacağız. 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonunu hedefleyen Çevre Vizyonu'muz doğrultusunda oluşturduğumuz Daikin FUSION 25 stratejimizin temalarını da bu çerçevede değerlendiriyoruz. Ayrıca bulunduğumuz coğrafyadaki toplumsal sorunların çözümü için de Daikin olarak, yeni projeler ile aktif rol üstlenmeye devam edeceğiz. “Karbon nötr şirket olma’’ sözümüzden yola çıkarak, Ar-Ge ekiplerimiz ile yaşanabilir bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz. Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin coğrafi konumuna göre yeni çözümler ve ürünler sunmak için yatırımlarımızı artıracağız. Daikin’in “insan odaklı yönetim” anlayışını tüm ekibimiz ile daha fazla yaşayarak tüm faaliyetlerimiz ile istihdamımızı artırmayı hedeflemekteyiz.“ dedi.

 

*

Daikin Türkiye Hakkında

Türkiye'de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 45 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011'de Airfel'i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı oldu. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknolojiyle üretmektedir. 4 bölge müdürlüğü, yaklaşık 2000 çalışanı, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa'nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul'da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinden kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Gürcistan’ın sorumluluğu ile Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Split Klima Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Daikin Türkiye Split Klima Üretim Tesisi’nde üretilen klimalar, %100 yüksek basınç, fonksiyon, performans, elektrik güvenlik ve ses testlerinden geçmektedir. Üretimdeki test proseslerinden kullanılan robot uygulamaları ve özellikle kritik noktalardaki bakır boru birleşim kaynak işlemlerinde kullanılan kaynak robotları ile el değmeden üretim gerçekleştirilmektedir.

Klima Santrali Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Türkiye’nin en modern tesislerine sahip klima santral fabrikasında Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle konfor ve hijyenik tip klima santralleri, hijyenik paket tip klima santrali, hücreli aspiratör, havuz nem alma santrali, mutfak aspiratörü, sığınak havalandırma cihazı ve ısı geri kazanım cihazı üretimi gerçekleşmektedir. Yurt içinde, yurt dışında çok sayıda prestijli otel, hastane, ilaç fabrikası, AVM, kongre merkezi ve ofis projesinde merkezi havalandırma sistemlerimiz tercih edilmektedir.

Fancoil Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

2009 yılında başlayan tasarım ve belgelendirme faaliyetleri sonunda, Hendek Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde üretilen fancoil cihazlar,düşük ses seviyesi ve yüksek verimleriyle yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda otel ve iş merkezinde tercih edilmektedir.

Kombi Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle üretim yapan fabrikada uzman ekip tarafından tasarlanmış kombilerimiz, sektörün en kaliteli bileşenleri kullanılarak, %100 güvenlik, fonksiyon, sızdırmazlık ve basınç dayanımı testlerinden geçerek, robotlar ile yapılan %100 görsel kontrol sistemleri ile üretilmektedir. CE belgelendirmeleri, Avrupa’nın akredite laboratuvarları tarafından yapılmaktadır.

VRV Üretim Tesisi/ Hendek Sakarya

2022 yılında faaliyete geçen VRV Üretim Tesisi, Belçika’dan sonra bu alanda üretim yapan Daikin global üretim tesisleri içinde Avrupa’nın ikinci büyük VRV üreticisidir. Japon teknolojisiyle üretilen VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde en yüksek sezonsal verimliliğe sahip olan ürünler olarak kabul görmektedir. VRV dış ünite üretim tesisinde, atık baca gazlarını ısıtma için yeniden kullanan çevreci ve son teknoloji boya tesisi için yatırım yapılmıştır. Otomatik transfer sistemleri ile minimum insan gücü kullanılarak yüksek ürün kalitesi ve U-şekil üretim akış tasarımı ile yüksek üretkenlik sağlanmıştır. Maksimum ürün güvenilirliği için proseslerde hata önleme sistemleri ve otomatik test prosesleri entegre olarak kurgulanmıştır. Üretimde MES (üretim yönetim sistemi) kullanımı ile maksimum izlenebilirlik sağlanmıştır. Üretim hattında Daikin Japonya Üretim Mühendisliği tarafından tasarlanan 4m model modül konveyörler kullanılmıştır. Dünya genelinde üretim yapan fabrikaların standardizasyonu için tasarlanan bu model, Daikin Türkiye fabrikasında da kurulmuştur. Bu tasarım ile hem ilk yatırım hem de bakım maliyetleri iyileştirilmiştir. Alüminyum profiller kullanılarak ağırlık azaltılmıştır.

Daikin Avrupa Hakkında

Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.'nin bir yan kuruluşu ve önde gelen ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme teknolojisi üreticisidir. Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da konut, ticari ve endüstriyel amaçlar için geniş bir ekipman portföyünün yanı sıra özel yapım çözümler tasarlar, üretir ve pazara sunar.  Daikin Europe N.V.'nin 57'den fazla EMEA iş ortaklığında 13.700 çalışanıyla Avrupa'nın önde gelen klima, ısı pompası, hava temizleme ve soğutma ekipmanları üreticisidir. Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Krallığı'nda bulunan 14 üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group'un merkezi Belçika'da olup, Oostend’te bulunmaktadır. Şirket 1972 yılında kurulmuş, Avrupa'da üretime ise 1973 yılında başlamıştır. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 50 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir. 2024 yılında yılında ise 300 milyon Euro yatırım ile Polonya’da ısı pompası fabrikası açacaktır.

Daikin Japonya Hakkında

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 99 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 170’den fazla ülkede, 2022 mali yılında (1 Nisan 2022 – 31 Mart 2023) 28.2 milyar euro’yu bulan cirosu, 96 binden fazla çalışanı ve 110’den fazla üretim merkezi ile ısı pompası ve klima sistemlerinin yanı sıra hava temizleme sistemlerinde de küresel pazar lideridir.. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır. Daikin Industries Ltd., soğutucular, kompresörler gibi tüm önemli bileşenleri kendi bünyesinde geliştiren ve üreten dünyadaki tek klima üreticisidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daikin-turkiye-ceosu-hasan-onder-turkiye-ortadogu-ve-afrika-bolgesi-baskani-olarak-atandi_200272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!