Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Daikin Türkiye, İklim Değişikliğine Karşı Bir Farkındalık Projesi MaratHOME’un Sponsorluğunu Üstleniyor

2050 yılına kadar karbon nötr şirket olma hedefiyle hareket eden Daikin Türkiye, İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Tamer Aker’in iklim krizinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği MaratHOME projesinin sponsorluğunu üstlendi.

yapi.com.tr
Daikin Türkiye, İklim Değişikliğine Karşı Bir Farkındalık Projesi MaratHOME’un Sponsorluğunu Üstleniyor

Avrupa’da 50’nci yılını kutlayan, Japonya’da ise 100. yaşını 2024 yılında kutlayacak olan iklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, iklim krizi konusunda farkındalık yaratan projeleri desteklemeye devam ediyor. Bu bağlamda İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Tamer Aker’in iklim krizinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği MaratHOME projesinin sponsorluğunu üstlenen Daikin Türkiye, iklim ve çevre konusundaki farkındalığın artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Çevrecilik misyonunu kurum kültürünün en önemli parçalarından biri olarak gören Daikin Türkiye’nin sponsorluğunda hayata geçen MaratHOME projesi, dünyanın farklı coğrafyalarında maraton mesafesinde bir dizi koşuyu ve bunun sonucunda elde edilen deneyimlerin bir kitaba dönüştürülmesini kapsıyor. Özellikle iklim değişikliğinin etkilediği doğal alanlara dikkat çekmeyi amaçlayan Prof. Dr. Tamer Aker, koşulacak rotaları da bu doğrultuda ve her birini farklı temalarda seçti. Proje kapsamındaki ilk koşu ‘orman’ temasıyla 4 Haziran 2023 tarihinde Sapanca’da gerçekleştirildi. Bunu, 19 Ağustos 2023 tarihinde ‘tuz hakkı’ temasıyla Tuz Gölü maratonu izledi. 28-29 Ekim 2023 tarihlerinde ise buzulların erimesinin sembol coğrafyası Grönland’da ‘Sumru kuşu’ temasıyla diğer bir koşu gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Tamer Aker, MaratHOME projesi kapsamında 28 Ocak 2024 tarihinde Yeni Zelanda’da, 6-7 Mayıs 2024 tarihlerinde ise Machu Picchu’da koşarak maraton programını tamamlayacak. Prof. Dr. Tamer Aker maraton programını tamamladıktan sonra, kendisinin editörlüğünde projenin çıktılarının paylaşılacağı bir kitap çıkaracak. İklim krizi hakkında farkındalığın oluşturulmayı amaçlandığı kitapta; koşuların yapıldığı bölgelerdeki izlenimler ile bölgelerin iklimsel özellikleri ve iklim değişikliğinin etkileri gibi konulara değinilecek.

“Yaşanabilir Bir Gelecek” Odağında Hayata Geçen Projeler
2050 yılına kadar karbon nötr şirket olma hedefiyle hareket eden Daikin, çevre ve iklim değişikliğine ilişkin birçok projeyi hayata geçirdi.

Geleceğin emanet olduğu çocuklara, özellikle küçük yaşlardan çevre bilinci konusunda farkındalıklarını artırmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Temiz Hava Elçileri Projesi’ ile 2017 yılından beri 5-12 yaş arası çocuklara ulaşıyor. Köy okullarında açılan ‘Temiz Hava Sınıfları’nda düzenlediği çeşitli etkinliklerle çocukların bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlayarak çocukları ‘Temiz Hava Elçisi’ olarak yetiştiriyor ve bu sayede onlara hem sorumluluk bilinci aşılanıyor hem de topluma faydalı bir faaliyetin parçası olmak deneyimletiliyor. Bugün yaklaşık 1683 öğrenciye ulaşan Daikin Türkiye, 2025 yılına kadar 3 bin ‘Temiz Hava Elçisi’ yetiştirmeyi hedefliyor.

Sürdürülebilirlik ve iklim farkındalığı konularında herkese ulaşmayı önemseyen Daikin Türkiye, sosyal medyada Nisan ayında hayata geçirdiği “Daikin İklimlendirme Sözlüğü” ile de karbon ayak izi, sürdürülebilirlik gibi kavramlar konusunda temelden bilgi aktarmayı amaçlıyor. Sosyal medya aracılığı ile herkesin duyduğu ancak anlam karmaşası yaşadığı kavramları genel bir kitleye aktararak, iklim değişikliği konusunda kamuoyu bilinci yaratmayı amaçlıyor.

Mart 2021’de yaşama değer katma felsefesinden yola çıkarak 2050 yılına kadar 1 milyon ağaç dikme projesini başlatan Daikin Türkiye, Daikin Orman projesi ile 50 bin ağaç fidanının dikilmesi sonucu 20 bin 550 ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı emisyonunu azaltmayı başardı. Aynı zamanda “Doğaya Can Ver” sloganıyla oluşturduğu Daikin Ormanı Projesi’nde yeni bir faza geçerek mevcut araç filosunun 1 yılda saldığı karbondioksitin karşılığında 56 bin fidan dikerek karbon ayak izini bertaraf etti. Bu yıl, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ise “Daikin Çalışanları Ormanı”nı hayata geçiren şirket, bu kapsamda şirket çalışanları adına İzmit Taşköprü mevkii, 2 bin fidanla ağaçlandırıldı.

*

Daikin Türkiye Hakkında

Türkiye'de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 45 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011'de Airfel'i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı oldu. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknolojiyle üretmektedir. 4 bölge müdürlüğü, yaklaşık 2000 çalışanı, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa'nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul'da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinden kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Gürcistan’ın sorumluluğu ile Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Split Klima Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Daikin Türkiye Split Klima Üretim Tesisi’nde üretilen klimalar, %100 yüksek basınç, fonksiyon, performans, elektrik güvenlik ve ses testlerinden geçmektedir. Üretimdeki test proseslerinden kullanılan robot uygulamaları ve özellikle kritik noktalardaki bakır boru birleşim kaynak işlemlerinde kullanılan kaynak robotları ile el değmeden üretim gerçekleştirilmektedir.

Klima Santrali Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Türkiye’nin en modern tesislerine sahip klima santral fabrikasında Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle konfor ve hijyenik tip klima santralleri, hijyenik paket tip klima santrali, hücreli aspiratör, havuz nem alma santrali, mutfak aspiratörü, sığınak havalandırma cihazı ve ısı geri kazanım cihazı üretimi gerçekleşmektedir. Yurt içinde, yurt dışında çok sayıda prestijli otel, hastane, ilaç fabrikası, AVM, kongre merkezi ve ofis projesinde merkezi havalandırma sistemlerimiz tercih edilmektedir.

Fancoil Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

2009 yılında başlayan tasarım ve belgelendirme faaliyetleri sonunda, Hendek Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde üretilen fancoil cihazlar,düşük ses seviyesi ve yüksek verimleriyle yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda otel ve iş merkezinde tercih edilmektedir.

Kombi Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle üretim yapan fabrikada uzman ekip tarafından tasarlanmış kombilerimiz, sektörün en kaliteli bileşenleri kullanılarak, %100 güvenlik, fonksiyon, sızdırmazlık ve basınç dayanımı testlerinden geçerek, robotlar ile yapılan %100 görsel kontrol sistemleri ile üretilmektedir. CE belgelendirmeleri, Avrupa’nın akredite laboratuvarları tarafından yapılmaktadır.

VRV Üretim Tesisi/ Hendek Sakarya

2022 yılında faaliyete geçen VRV Üretim Tesisi, Belçika’dan sonra bu alanda üretim yapan Daikin global üretim tesisleri içinde Avrupa’nın ikinci büyük VRV üreticisidir. Japon teknolojisiyle üretilen VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde en yüksek sezonsal verimliliğe sahip olan ürünler olarak kabul görmektedir. VRV dış ünite üretim tesisinde, atık baca gazlarını ısıtma için yeniden kullanan çevreci ve son teknoloji boya tesisi için yatırım yapılmıştır. Otomatik transfer sistemleri ile minimum insan gücü kullanılarak yüksek ürün kalitesi ve U-şekil üretim akış tasarımı ile yüksek üretkenlik sağlanmıştır. Maksimum ürün güvenilirliği için proseslerde hata önleme sistemleri ve otomatik test prosesleri entegre olarak kurgulanmıştır. Üretimde MES (üretim yönetim sistemi) kullanımı ile maksimum izlenebilirlik sağlanmıştır. Üretim hattında Daikin Japonya Üretim Mühendisliği tarafından tasarlanan 4m model modül konveyörler kullanılmıştır. Dünya genelinde üretim yapan fabrikaların standardizasyonu için tasarlanan bu model, Daikin Türkiye fabrikasında da kurulmuştur. Bu tasarım ile hem ilk yatırım hem de bakım maliyetleri iyileştirilmiştir. Alüminyum profiller kullanılarak ağırlık azaltılmıştır.

Daikin Avrupa Hakkında

Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.'nin bir yan kuruluşu ve önde gelen ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme teknolojisi üreticisidir. Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da konut, ticari ve endüstriyel amaçlar için geniş bir ekipman portföyünün yanı sıra özel yapım çözümler tasarlar, üretir ve pazara sunar.  Daikin Europe N.V.'nin 57'den fazla EMEA iş ortaklığında 13.700 çalışanıyla Avrupa'nın önde gelen klima, ısı pompası, hava temizleme ve soğutma ekipmanları üreticisidir. Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Krallığı'nda bulunan 14 üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group'un merkezi Belçika'da olup, Oostend’te bulunmaktadır. Şirket 1972 yılında kurulmuş, Avrupa'da üretime ise 1973 yılında başlamıştır. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 50 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir. 2024 yılında yılında ise 300 milyon Euro yatırım ile Polonya’da ısı pompası fabrikası açacaktır.

Daikin Japonya Hakkında

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 99 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 170’den fazla ülkede, 2022 mali yılında (1 Nisan 2022 – 31 Mart 2023) 28.2 milyar euro’yu bulan cirosu, 96 binden fazla çalışanı ve 110’den fazla üretim merkezi ile ısı pompası ve klima sistemlerinin yanı sıra hava temizleme sistemlerinde de küresel pazar lideridir.. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır. Daikin Industries Ltd., soğutucular, kompresörler gibi tüm önemli bileşenleri kendi bünyesinde geliştiren ve üreten dünyadaki tek klima üreticisidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daikin-turkiye-iklim-degisikligine-karsi-bir-farkindalik-projesi-marathomeun-sponsorlugunu-ustleniyor_200645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!