Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dalaman Yat Limanı'na İptal Kararı

Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içerisinde yer alan "Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri" projesi, bakanlık kararı ile iptal edildi.

yapi.com.tr
1 Dalaman Yat Limanı'na İptal Kararı

DHA'nın haberine göre, İlk ihalesi 1995 yılında yapılan ve uzun yıllar bölge gündeminde kalan, Dalaman Yat Limanı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü kararı ile iptal edildi.

Projeye konu olan bölgenin 2. derece doğal sit alanı olması, bu alanların büyü bir kısmının Özel Çevre Koruma (ÖÇK) içerisinde yer alması, aynı zamanda bölgenin kaplumbağa üreme ve koruma alanında olması birçok kez tartışmalara neden olmuştu. Uzun yıllar projeye yönelik imar planı onayları tamamlanamayarak, yatırım aşamasına geçilemedi.

Danıştay 6. Dairesinin, Dalaman sahilinde kaplumbağa yuvalama kumsalı sınırları içerisinde, ayrıca sazlık bataklık ve önemli doğa alanı olarak işaretlenmiş bulunan alanda, yakınındaki Havaalanı gürültüsü etkisinin değerlendirmesi yapılmadan yat limanı önerilmesinin planlama ilkeleri ve kamu yararına uygun olmadığı yönündeki tespitleri nedeniyle "Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri" projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü kararı ile iptal edildi.

Dalaman’a çakılan her çiviyi yatırım ve ekonomiye katkı olarak gördüklerini dile getiren Ak Parti Dalaman İlçe Başkanı Muhammet Karakuş, “Dalaman Yat Limanı projesinin mahkeme kararı ile iptal edildiği bilgisini aldık. Yat Limanının yapılamaması bölge ekonomisini olumsuz yönde etkileyecek.” dedi.

CHP Dalaman İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner ise; “Açık denize bağlantısı olan bir marina olacak denilmişti. Bu Dalaman için bir velinimetti. Bölge turizmi için önemli, yöre halkına istihdam kaynağı olacak bir projeydi. Bu projenin yenilenerek, Dalaman’a kazandırılması için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

Bölgenin ekonomisine büyük katkısı olacak Dalaman Yat Limanı projesinin, mahkeme kararının ardından Bakanlık tarafından iptal edildiğini aktaran Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz şunları kaydetti; “Proje iptal edildi ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sahillerde yeniden değerlendirme yapıyor. Balıkçı barınağından, denize girilebilir alanların yaratılabileceği; Bölgede yetiştirilen ürünlerin deniz yolu ile taşınmasının yapılabileceği bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak, yeni bir proje ile Dalaman’ın hayali gerçekleşebilir. Umudumuzu kaybetmedik.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/dalaman-yat-limanina-iptal-karari_154002.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu 1995 tarihinden bu yana çeşitli sabotelere uğratılarak kasıtli bir biçimde iptal edilene kadar uğraşıldı ve başırılı da oldular,birileri bu projiyi Dalaman a ve Dalaman halkına çok gördüler 2008 tarihinde Dalaman Turizm Planı da karanlık eller tarafından aynı hezimete uğradı,tabi dalaman halkının ve siyası kadroların bu işte suçu yokmu var projeye sahip çıkılmadı, yanı yatırımlar sahipsiz kaldı,sivil toplum kuruluşlarıda aynı Dalaman bir potansiyel gölleri ile Hava Limanı ile çevresel faktöleri ile bunu hakkediyordu.Beceriksiz ellerin sayesinde kaybedildi.Sn.Cumhurbaşkanımızın çok önemsediği bu projeye kimse sahip çıkmayınca hükümete de destek çıkmayınca ,tamammen gümdenden düştü.Dalaman ın kalkınması için 1. derecede beyin takımlarına ihtiyaç var her gelen kendi gücü ve yapabileceği işleri yapmaya çalışıyor ama ciliz kalıyor.Yanı Denizin dibinde denizden yararlanılmıyor,Konya ya deniz gitmez ama teknoloji kullanılarak Deniz Dalaman Tigem Camisiini yanına gelir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!