Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Danıştay Mimarlık Bürosu Tescili için SMG Eğitimi Zorunluluğunu Durdurdu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sürekli Mesleki Gelişim kapsamında zorunlu eğitimi almayan mimarları serbest mimarlık yapma hakkından mahrum bırakan uygulamanın durdurulmasına karar verdi.

yapi.com.tr
10 Danıştay Mimarlık Bürosu Tescili için SMG Eğitimi Zorunluluğunu Durdurdu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sürekli Mesleki Gelişim kapsamında zorunlu eğitimi almayan mimarları serbest mimarlık yapma hakkından mahrum bırakan uygulamanın durdurulmasına karar verdi. Karar, Mimar Murat Artu'nun açtığı davaya ilişkin olarak alındı.

Mimarlar Odası, düzenlediği eğitim programlarına katılıp yılda en az 15 puan almayan mimarlara Büro Tescil Belgesi vermiyor ve böylece proje sorumluluğu istenmelerini engellemiş oluyordu.

Kararda şöyle denildi: “ Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan Mimarlar Odası’nın, serbest çalışan mimarların mesleki etkinliklerini denetlemek ve serbest mimarlık hizmetlerinin mesleki esaslarını mesleki deneyim, kapasite ve yeterlilik açısından değerlendirmekle görevli olduğu anlaşılmakta olup; bu çerçevede Mimarlar Odasınca serbest mimarlık hizmetleri büro tescil belgesi verilirken kimi koşulların aranması doğaldır. Bununla birlikte, bu koşulların yasalarla tanınan serbest mimarlık yapma hakkını sınırlayacak nitelikte bulunmaması gereklidir.

"Yasada öngörülmeyen bir yükümlülüğün yönetmelikle getirilmesi hukuka uygun görülemez. Gerek 3458 sayılı yasada gerekse 6235 sayılı yasada, ilgili meslek odalarına üyelerinin mesleki faaliyetlerini sürdürebilmeleri için meslek mensuplarına yönelik eğitim düzenlenmesi mümkün olmakla birlikte, bu eğitimin mesleki faaliyetin sürdürülmesinin koşulu haline getirilmesi hukuka uygun bulunmamaktadır.

"Diğer yandan, serbest mimarlık hizmetleri büro tescil belgesi bulunan bir mimarın serbest mimarlık hizmetlerini yapmaya devam edebilmesi için, her yıl meslek içi eğitim almasının zorunlu görülmesi, Anayasa’nın 48. maddesinde yer alan çalışma hak ve özgürlüğünün ölçütlük ilkesine aykırı olarak sınırlanmasına yol açacak niteliktedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-mimarlik-burosu-tescili-icin-smg-egitimi-zorunlulugunu-durdurdu_64792.html

Read Comment Section
10 Yorum Yorum Yaz
  • hukuka aykırı, antidemokratik hatta faşizandı. YANITLA
  • bravo kardeşim murat. mimarlar odası mimarlar için kurulduğundan beri birşey yapmamıştır.bizim aidatlarla bize karşı olup,kendisini siyasi parti sanmaktadır.... YANITLA
  • zorunlulugu bilemem ama egitimler çok iyi meslektaşlarımızın yeterince kendilerini yeniledigini göremiyorum. bir de dönüp bakmalıyız kendimize,yetersizliklerinden yapı denetimlere vb. esir olan meslektaslarıma üzülüyorum.. YANITLA
  • Murat ARTU senin gibi kararlı ve hakkını arayan insanlara bu milletin ihtiyacı var. Kazanılmış haklar insanların elinden alınmmalı. Mimarlar odamız da kendimizi geliştirmemiz için diretmeci olmayan eğitimlere devam etmelidir. YANITLA
  • O kadar çalışmanın içerisinde bir de sırf saatleri uyuyor diye saçma sapan seminerlere katılmak oldukça can sıkıcıydı. Geçen sene puanlarımı tamamlamıştım, bir tek mimari ve akustikle ilgili bir seminer biraz işe yaramıştı. Açıkçası diğerlerinde hep uyukladım. Korkunç bir işkenceydi. YANITLA
10 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!