Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Daskyleion’a İranlı Ziyaretçi

ABD’deki Soudavar Vakfı üyesi Fatema Farmanfarmaian, Balıkesir’in Bandarma İlçesi’ne bağlı Eğrili Köyü’ndeki Hisartepe mevkiinde bulunan ve arkeolojik

NTV-MSNBC
Daskyleion’a İranlı Ziyaretçi

BD’deki Soudavar Vakfı üyesi Fatema Farmanfarmaian, Balıkesir’in Bandarma İlçesi’ne bağlı Eğrili Köyü’ndeki Hisartepe mevkiinde bulunan ve arkeolojik kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Daskyleion antik kentini ziyaret etti.
Pers, Frig ve Helenistik döneme ait kalıntıların bulunduğu höyüğü ziyaret ederek, kazı çalışmalarını yürüten Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tomris Bakır’dan bilgi alan Fatema Farmanfamaian, Anadolu’da Pers uygarlığıyla ilgili kazı yapılmasının kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.
Soudavar Vakfı’nın Washington’da büyük bir müzeye sahip olduğunu, Pers ve İslam sanatıyla ilgili çalışmaları desteklediğini belirten Fatema Farmanfamaian, Daskyleion kazılarını vakıf olarak destekleme kararı aldıklarını kaydetti. Yüzlerce yıldır Anadolu’da Yunan ve Roma arkeolojisi çalışmalarının yürütüldüğünü ifade eden Farmanfamaian, Daskyleion ile başlayan yardım çalışmalarının dalga dalga büyüyerek, devam edeceğini sözlerine ekledi.

DASKYLEİON
Arkeolojik kazıları sürdüren Prof. Dr. Bakır’ın verdiği bilgiye göre, Daskyleion, antik yazarların eserlerinde Pers İmparatorluğu’nun satraplık (Genel Valilik) merkezi olarak yer alıyor. Anadolu’da 4 satraplık merkezi kuran Perslere ait bilgi ve buluntulara sadece Daskyleion’da rastlandı.
Kazı bölgesinde satrapların saraylarına ait olduğu sanılan mermer üzerine rozet şeklinde çiçek gibi işlenmiş kabartma ve M.Ö 400 yılında yapıldığı sanılan 20 santim boyunda, buzağı kabartmalı fildişi kama sapı bulundu. Prof.Dr. Bakır’ın kazı sonuçlarını yayınladığı web sitesi de Türk ve yabancı bilim adamlarının büyük ilgisini çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daskyleiona-iranli-ziyaretci_1254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!