Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DATİ Holding Beni Aradı 'Arsayı Bize Satın' Dedi Ben de 'Tamam' Dedim

TOKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy'deki arazisinin satışı için DATİ'den talep geldiğini belirterek, "Ben de onlara 'Tamam satarım. Ama ihaleye çıkacağız. Sizden fazla fiyat veren olursa da alır' dedim. Onlar da kabul etti" dedi.

Referans Gazetesi/Metin CAN / Sevgi SAYAROKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy'deki arazisinin satışı için DATİ'den talep geldiğini belirterek, "Ben de onlara 'Tamam satarım. Ama ihaleye çıkacağız. Sizden fazla fiyat veren olursa da alır' dedim. Onlar da kabul etti" dedi.

Referans'ın gündeme getirdiği "adrese teslim ihale"nin yapılmasına bir gün kala, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar itirafta bulundu. Bayraktar, Ataköy Turizm Tesisleri arazisini Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. (DATİ) 'nin isteği üzerine satışa çıkardığını söyledi. DATİ, araziyi iki yıl önce 33 yıllığına 200 milyon dolara kiralamıştı. Erdoğan Bayraktar, "DATİ buraya sahibi olmadığı için yatırım yaparken bürokrasiye takılıyordu. DATİ Holding bizzat beni arayarak 'Bu arsayı bize satın' dedi. Ben de onlara 'Tamam satarım. Ama ihaleye çıkacağız. Sizden fazla fiyat veren olursa da alır. Haberiniz olsun' dedim. Onlar da kabul etti ve ihale süreci başladı" diye konuştu.

Bayraktar, ihalenin iptalinin şu an sözkonusu olmadığını, ancak ihale sonrası daha yüksek bir fiyat teklifi gelirse satışı iptal edeceğini belirterek şu açıklamayı yaptı: "İhale 500 milyon YTL'ye DATİ'ye kaldı diyelim. Ama bir ay sonra başka bir firma gelip, 'Ben ihalaye yetişememiştim. 700 milyon YTL veriyorum' derse, ihaleyi iptal ederim."

20 firmanın ihale şartnamesi aldığını söyleyen Bayraktar şöyle konuştu: "Burası 30 yıllığına DATİ'nin. Benim de paraya ihtiyacım var. Kasama para girmesi lazım. Ben TOKİ olarak satmayayım da ne yapayım. Ben ülkemi dış kredilerle borçlandırmak istemiyorum."

33 yıl çivi bile çakamayacak
Ataköy Turizm Tesisleri'nin gündeme taşıyan, geçen hafta TOKİ tarafından iki gazeteye verilen krokili ilan oldu. Çünkü krokili ilan, "tuhaf bir ihale duyurusu" yapıyordu. İhaleye çıkan TOKİo idi. İhalenin konusu ise Galeria Alışveriş Merkezi, Crowne Plaza Otel, Dünya Göz Hastanesi ve akaryakıt istasyonunun bulunduğu Ataköy Sahil şeridinde "içinde kiracısı bulunan" 150 bin metrekarelik devasa bir arsanın satışıydı.

Ama ihaleye konu olan ve Ataköy Turizm Tesisleri'nin içinde bulunduğu araziyi DATİ 2 yıl önce 200 milyon dolara 33 yıllığına Özelleştirme İdaresi'nden kiralamıştı. Akılları karıştıran da işte bu nokta oldu.

Arazinin satış şartnamelerinde ise "araziyi alan firmanın 32 yıl boyunca herhangi bir üst yatırım yapamayacağı" açıkça vurgulanıyordu. Şartnamenin 6. maddesinin A bendinde "Taşınmaz hakkında idare ile Ataköy Turizm Tesisleri Ticaret A.Ş. arasında 10.07.1986 tarihinde imzalanan ve 10.07.2038 tarihine kadar devam edecek olan kira sözleşmesi bulunmakta olup teklif veren bu sözleşme ve bu sözleşmeye ek olarak düzenlenen protokol, taahhüt vs ile ilgili tüm hak ve yükümlülükleri bildiğini kabul ve beyan eder" deniliyor.

Ataköy Turizm Tesisleri'ni devraldıktan sonra her fırsatta buraya 500 milyon dolarlık yatırım yapılacağını vurgulayan DATİ yetkilileri ise devletten alınması gereken izinler nedeniyle yatırımlara bir türlü başlayamamıştı. Bu da satışın DATİ için yapıldığı yorumlarına neden olmuştu.

Bayraktar 500 milyon YTL değer biçti
DATİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kalkavan TOKİ'nin arsayı satışa çıkarması ile ilgili "Biz de bu ihaleye gireceğiz. Kendi mülkümüz olan bir arsada yatırımlarımızı daha rahat yapabiliriz" derken Bayraktar, "Devletin talan edilen arazisini kurtarmaya çalışıyorum. Ballı arazi bedavaya 33 yıl kullanılacaktı" diyerek kendisini savunmuştu.

Bayraktar, "Arazi için bugüne kadar büyük hatalar zinciri yaşanmış. TOKİ'nin yapılan peşkeşin önüne geçmeye çalışıyor. DATİ'den en az 500 milyon YTL daha para kazanırız.

Ben bu bölgede Kalkavanlarla da diğerleriyle de mücadele etmekte zorlanıyorum.

Sonra çıkacaklar mı? Çıkmayacaklar tabii ki. Çöreklenmişler buraya. Biz neler çekiyoruz o bölgede bir bilseniz. Bunlarda Allah korkusu, devlet korkusu yok. Özelleştirmeye verdikleri parayla burayı yemek istiyorlardı. Ben bunun karşısından duruyorum" açıklamasını yapmıştı.

Bayraktar, ihalenin herkese açık olduğunu, 500 milyon YTL altında rakam verilmesi durumunda ihalenin iptal edileceğini söylerken, bölgedeki emlakçılar "Arazi çok stratejik bir nokta da. Bu nedenlerle arazini 2 ila 3 milyar dolar arasında rahatlıkla satılabileceğini düşünüyorum" açıklamasını yapıyordu.

CHP, Meclis'e taşıyor
"Adrese teslim ihale" olarak adlandırılan Ataköy Turizm Tesisleri ihalesi, dün yapılan CHP Meclis Toplantısı'nın ana gündem maddelerinden biri oldu. İlk kez Referans'ın gündeme getirdiği ihalede büyük bir soygunun gerçekleşmek üzere olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "İstanbul’da Ataköy Marina’nın olduğu yerde şimdi büyük bir soygun gerçekleşmek üzeredir. TOKİ eli ile... Bir hafta içinde ihale ilanı yapılmıştır. 2-3 milyar dolarlık olduğunu herkesin bildiği bir arazi, şimdi ora da gözden çıkarılacaktır. Kimin alacağı bellidir" dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ise bugün TBMM'ye ihalenin iptali için soru önergesi vereceklerini ve ayrıca ihalenin iptali için her türlü yargı yolunu kullanacaklarını söyledi.

Hamzaçebi, 2 yıl önce 45 ortaklı DATİ Holding'e kiralanan Ataköy Turizm Tesisleri'nin bulunduğu arazide TOKİ ile birlikte Ziraat Bankası'nın da hisseleri olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, "Tüm arazinin yaklaşık 25 bin metrekaresi Ziraat Bankası'na ait" dedi.

TOKİ imar planı hazırlayabilir
En büyük yanlışın 2005'te arazinin üzerinde bulunan şirketlerin özelleştirilmesi sırasında yapıldığını belirten Hamzaçebi, "O zaman şirketler özelleştirilirken bu arazinin kullanım hakkı ile birlikte mülkiyeti de satışa çıksaydı satış değeri birkaç milyar dolara çıkardı. O takdirde bir sorun olmazdı. Şimdi de doğru bir şekilde arazinin satışı mümkün. TOKİ araziyi satışa çıkarmadan önce burada yapılacak olan projeleri belirleyebilir. Bu projelere göre araziye bir değer biçer. TOKİ'nin burada imar planı yapma hakkı da var.

Böylelikle kiracısı da alsa arazinin değeri artar. TOKİ Başkanın fiyat telafuz etmesi de yanlış" dedi.

Emlakbank'tan TOKİ'ye
* 1986'da devlete ait Ataköy Turizm A.Ş, Galleria Alışveriş Merkezi, Crowne Plaza, Ataköy Marina'nın bulunduğu arazinin üst kullanım hakkını Emlak Bankası'ndan satın aldı.

* 2002 yılında arazi Emlak Bankası'ndan TOKİ'ye geçti

* Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 2005'te ihale açarak yaklaşık 150 bin metrekare araziyi 33 yıllığına 200 milyon dolara DATİ Holding'e kiraladı.

* DATİ, bölgeye 100 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

* TOKİ ise sürpriz kararla araziyi satışa çıkarttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dati-holding-beni-aradi-arsayi-bize-satin-dedi-ben-de-tamam-dedim_52851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!