Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Demir Çelik Devlerinin Kavgasında Karar Çıktı

Türkiye'nin en büyük demir çelik üreticilerinden Kardemir ve Kaptan Demir Çelik arasında yıllardır süren davalarla ilgili önemli bir karar çıktı. Kardemir'e karşı açılan 'haksız rekabetin tespiti' ve 'tazminat' talepli dava Kardemir lehine sonuçlandı.

yapi.com.tr
Demir Çelik Devlerinin Kavgasında Karar Çıktı

Hürriyet'in haberine göre, 2.3 milyar liralık cirosu ile Türkiye'nin en büyük 34'üncü büyük sanayi kuruluşu olan Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.ile 1.2 milyar liralık cirosu ile 74'üncü sanayi kuruluşu olan Kaptan Demir Çelik Endüstrisi ve Tic. A.Ş arasında yıllardır süren bir 'kriz' var. Taraflar arasında açılmış bir dizi dava var. Söz konusu davaların temelini ise 'haksız rekabet' içeriyor. Mahkeme salonlarına taşınan anlaşmazlık kimi zaman da, gazete ilanları ile gündeme taşındı.

Taraflar arasındaki davaların birinde önemli bir karar çıktı. Konu ile ilgili açıklama Kardemir'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada şöyle yer aldı: "Şirketimiz aleyhine  tarafından haksız rekabetin tespiti, önlenmesi ve tazminat talepli olarak açılan davada İstanbul 4. Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından Şirketimiz lehine verilen 2014/468 E, 2015/582 K sayılı DAVANIN REDDİ kararı, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin 2015/15770 E, 2017/356 K. sayılı ve 05.06.2017 tarihli ilamı ile davacı Kaptan Demir Çelik Endüstrisi ve Tic. A.Ş ‘nin tüm temyiz itirazları reddedilmek suretiyle ONANMIŞTIR."

Kardemir'den bugün KAP'a yapılan bir diğer açıklama ise Rekabet Kurumu'nun yürüttüğü bir soruşturmaya ilişkin oldu. Anılan açıklamada şöyle denildi:

05.09.2016 tarihinde KAP'ta açıklanan, Kaptan Demir Çelik End. ve Tic. A.Ş.'nin şikayeti üzerine; Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. , Yolbulan Demir San. ve Tic. A.Ş., Yolbulan Nakliye ve Tic. A.Ş., Çağ Çelik Demir ve Çelik End. A.Ş. ile Çelsantaş Çelik Mamulleri San. ve Tic. A.Ş. hakkında Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturmada; Soruşturma Heyeti'nin hazırladığı rapor tarafımıza tebliğ edilmiştir. Raporda şirketimize ilişkin olarak özetle;

*Kardemir ile soruşturmaya konu diğer şirketler arasında rekabeti kısıtlayıcı amacı veya etkisi olan bir anlaşma/uyumlu eylem bulunmadığı,

*Kardemir'in hakim durumda bulunmadığı, şikayete konu eylemlerin kötüye kullanma olarak değerlendirilemeyeceği, sonuç ve kanaatine ulaşıldığı belirtilmiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celik-devlerinin-kavgasinda-karar-cikti_159908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!