Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Komisyonu İki Gün Önce Uyarmış

Elazığ'da bugün yaşanan depremden iki gün önce Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'nun, bölgede fay hatlarının aktif olduğu konusunda uyarıcı bir rapor sunduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet Portal
Deprem Komisyonu İki Gün Önce Uyarmış

Elazığ'da bugün yaşanan depremden iki gün önce Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'nun, bölgede fay hatlarının aktif olduğu konusunda uyarıcı bir rapor sunduğu ortaya çıktı.

Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’na bilgi veren, deprem uzmanları, risk düzeyleri artan Anadolu’daki aktif fayların, İstanbul tartışmalarının gölgesinde kaldığını vurguladı. Meclis Deprem Araştırma Komisyonu`na bilgi veren, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi araştırma merkezleri ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi`nden bilim insanları, risk düzeyleri artan Anadolu`daki aktif fayların, İstanbul tartışmalarının gölgesinde kaldığını vurguladı.

Elazığ ve Malatya topun ağzında

Deprem riski açısından 'topun ağzındaki' iller arasında Elazığ ve Malatya'nın bulunduğunu ifade eden ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan, "Bütün medyanın dikkati İstanbul üzerinde ama topun ağzında astında Elazığ, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş var" dedi. Gazi Üniversitesi'nden Bülent Özmen, depreme iyi hazırlanması gereken illeri Elazığ, Malatya Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya olarak sıraladı. Ayrıca TÜBİTAK'tan Doç. Dr. Sedat İnan ise, "Elazığ, Sivrice, Malatya civarı çok aktif" uyarısında bulundu.

"20 gündür saydığımız 25 öncü deprem, ana depremin habercisiydi"

İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, ''Elazığ'da son 20 gündür saydığımız 25 öncü deprem, ana depremin habercisiydi'' dedi. Önal, ''Elazığ'da son 20 gündür saydığımız 25 öncü deprem, ana depremin habercisiydi. Bugün sabah saatlerinde yaşanan 6.0 büyüklüğündeki deprem ana depremdi. Elazığ'da 30'a yakın artçı deprem yaşadı. Bundan sonra da artçı depremler yaşanmaya devam edebilir. Ancak ikinci bir ana depremin yaşanması konusunda net bir şey söylemek mümkün değil'' dedi.

Bundan sonrasında depremde yapılması gerekenlerin uygulamaya konulması gerektiğine dikkati çeken Önal, şöyle konuştu: ''Daha önce Elazığ'da böyle bir deprem yaşanabileceğini söylemiştik. Fırat Üniversitesi'nin bu konuda yerel yönetimleri uyarıp uyarmadığını bilmiyorum. Bundan sonrasında depremde yapılması gerekenlerin uygulamaya konulması gerekiyor. Vatandaşların kesinlikle zarar görmüş binalara girmemesi, afet işlerinin uyarılarına kesinlikle uymaları gerekiyor.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-komisyonu-iki-gun-once-uyarmis_77338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!