Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kerpiçin Faturası Ağır Oldu, TOKİ Bölgeyi Yeniden İmar Edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’ın Karakoçan ilçesinin Bozyurt beldesinde meydana gelen ve 51 vatandaşın yaşamını yitirdiği depremin ardından, kerpiç yapılanmanın ölü sayısını artırdığına dikkat çekti. Erdoğan, “Hiç şüphesiz ki bu bölgenin yerel mimari anlayışı, kerpiç yapılanmadır. Ve bu kerpiç yapılanmanın bedeli, faturası ağır olmuştur”

Radikal Gazetesi
Kerpiçin Faturası Ağır Oldu, TOKİ Bölgeyi Yeniden İmar Edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’ın Karakoçan ilçesinin Bozyurt beldesinde meydana gelen ve 51 vatandaşın yaşamını yitirdiği depremin ardından, kerpiç yapılanmanın ölü sayısını artırdığına dikkat çekti.

Erdoğan, “Hiç şüphesiz ki bu bölgenin yerel mimari anlayışı, kerpiç yapılanmadır. Ve bu kerpiç yapılanmanın bedeli, faturası ağır olmuştur” dedi. Erdoğan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) bölgenin yeniden yapılandırılması ile görevlendirildiğini söyledi.

Erdoğan, dün AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Uluslararası Kadın Hakları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Elazığ’daki depreme ilişkin son bilgileri paylaştı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Ankara, Kayseri, Van’da bulunan ambulans helikopterlerimiz, bölgeye intikal etti. Kızılay, 230 çadır, 1000 battaniye, 20 prefabrik ev, iki seyyar mutfak ve personelleri ile deprem bölgesinde. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda ambulans, sağlık personeli ve arama kurtarma ekibi bölgeye ulaşmış durumda. Başbakan Yardımcım Cemil Çiçek, Sağlık Bakanım Recep Akdağ, Bayındırlık ve İskân Bakanım Mustafa Demiri ve Doğu Anadolu Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi ve Konya Ovası Projesi’nden sorumlu Devlet Bakanım Cevdet Yılmaz ile bölge milletvekilleri sabah erken saatlerde Elazığ’a intikal etti.”

‘Bir asır sonra oldu’

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi’nin gelişmeleri ve ihtiyaçları yakından izleyerek, gerekenleri yaptığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Şu ana kadar kaybettiklerimiz en büyük üzüntümüz, hüznümüz. Hiç şüphesiz ki bu bölgenin yerel mimarı anlayışı, kerpiç yapılanmadır. Ve bu kerpiç yapılanmanın bedeli, faturası ağır olmuştur. Bir asra yakın süredir, deprem görmeyen bu bölgede deprem olmuştur. Deprem olan bu bölgemizi çok daha farklı şekilde imar etmemiz için de süratle TOKİ’ye gerekli talimatları verdik. TOKİ’den arkadaşlarımız, bölgede çalışmalarını yapmak için bugün (dün) oraya intikal edecekler.

Hasarlı yapıya girmeyin

Büyük depremin ardından en büyüğü 4.4 olmak üzere 55 artçı deprem yaşandı. Bölgedeki vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, artçı sarsıntılar sürdüğü için lütfen hasarlı yapılara girmesinler.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kerpicin-faturasi-agir-oldu-toki-bolgeyi-yeniden-imar-edecek_77387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!