Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremden 6 Ay Sonra

Büyük deprem felaketinin üzerinden altı ay geçti. Tsunaminin yerle bir ettiği birçok yer bugün hayalet kasabadan farksız. Nükleer felaketin ardından radyasyon tehdidi hâlâ sürüyor.

Deutsche Welle Türkçe
Depremden 6 Ay Sonra

11 Mart 2011 günü Japonya tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. 9 büyüklüğündeki depremin tetiklediği 30 metrelik dev tsunami dalgaları kıyı bölgeleri yerle bir etti. 15 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 4 binden fazla kişi muhtemelen bir daha bulunamamak üzere kayboldu. Depremde Fukuşima Nükleer Elektrik Santrali de büyük zarar gördü. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmadığı santralden etrafa radyasyon yayıldı. Enkaza dönmüş reaktörü ziyaret eden Japonya’nın yeni Başbakanı Yoshihiko Noda şöyle konuştu:

“Japonya ve tüm dünya durumun kontrol altına alınmasını bekliyor. Hepiniz bu krizin üstesinden gelinmesinde rol oynuyorsunuz. Sizden bunun için her şeyi yapmanızı rica ediyorum.”

Bir koruyucu kıyafetle halkın karşısına çıkan başbakan özellikle Japon askerlerine teşekkür etti. Japon askerler depremde halkın sevgisini kazandılar. Helikopterle santrale ulaşmayı başararak reaktörlerin soğutulmasını sağladılar. Yıkıma uğramış yerlerde canla başla arama kurtarma çalışmalarına katıldılar.

Hayalet kasabalar

Tsunami dalgalarının vurduğu evler tamamen dümdüz oldu. Bir tek temelleri sağlam kaldı. Hafriyat kamyonları moloz yığınlarını taşıdı durdu. Sahil kenti Rikuzentakata gibi . Yeniden inşa çalışmaları ise oldukça yavaş ilerliyor. Planlar henüz tamamlanmış değil. Hangi bölümlerin yeniden imar edilip hangilerinin edilmeyeceği konusunda henüz kararlar henüz verilmedi.

İnsanlar elbette bu korkunç felaketi unutamıyorlar. Ama altı ayın sonunda insanların üzerlerindeki gerilimi atmaya başladıklarını söylemek mümkün. Rikuzentakata'daki geçici okulun öğretmenlerinden biri şöyle konuşuyor:

“Çocuklar kendileri söylemiyor ama evlerinden tahliye edildikten sonra endişelerinin arttığını hissediyorum. Ama yavaş yavaş her şey yoluna giriyor ve normale dönüyorlar.”

Deniz sevgisi yeniden canlanıyor

Öğrenciler okula gelirken her sabah otobüsle şehrin yıkılmış bölgelerinden geçmek zorundalar. Ama yaptıkları resimlerde denizi korkutucu bir şey olarak çizmiyorlar artık. Sınıftaki çocuklardan biri çocuk eskiden balığa gitmeyi sevdiğini, yine gitmek istediğini söylüyor.

Fukuşima'da oturan 88 bin kişi yüksek radyasyon nedeniyle evlerini terk etti. Ancak evlerine geri dönmeleri o kadar kolay olmayacak. Dönecekleri oldukça şüpheli. Radyasyonun temizlenmesi için yapılan çalışmalar oldukça zahmetli ve yavaş ilerliyor.

Radyoaktivite yarı yarıya azaldı

Ama hâlâ umut tükenmiş değil. Bilim insanları bölgede ayçiçeği yetiştirmeyi başardı. Bölgede yapılan araştırmalara göre radyoaktivite yüzde 30 ila yüzde 50 oranında geriletilmiş durumda. Ancak henüz istenilen seviyeye ulaşılamadı. Ayrıca evler ve caddeler tamamen radyasyondan arındırılamadı.

Japon hükümeti ise felaketin etkilerini en aza indirmek için kararlı. Başbakan Yoshihiko Noda "Fukuşima kenti yeniden canlandırılmadan Japonya’nın hayat bulması da mümkün değildir" diyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Peter Kujath/ çeviren: Ercan Coşkun
Editör: Ahmet Günaltay


http://www.yapi.com.tr/haberler/depremden-6-ay-sonra_89006.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!